LUNI studentai diskutuos apie dvasininkus revoliucionierius (pranešimas spaudai)

Iš Laisvasis universitetas.

Peršokti į: navigaciją, paiešką
Oscaro A. Romero atminimo maršas, San Sebastianas 2009 03 21
Oscaro A. Romero atminimo maršas, San Sebastianas 2009 03 21

Neturintis rūmų ir nuolat keliaujantis po įvairias miesto erdves alternatyvi savišvietos iniciatyva –Laisvasis universitetas (LUNI) – vėl kviečia susitikti nevaržančioje aplinkoje ir kartu mokytis, ginčytis, bendrauti. Praeitą ketvirtadienį Vilniuje kalbėjomės filosofinėmis temomis, aiškinomės, kada žmogus apskritai tampa filosofu. Aišku viena: filosofija – tai ne mokslo disciplina ar diplomai, ji gimsta iš veiksmo, kurį vadiname filosofavimu. Pašiepdami intelektualinio snobizmo fenomeną, ypač dažną akademinėje terpėje, diskutavome apie filosofinį blefą – „apsimetimą“ filosofijos žinovu. Į užsiėmimą ta pačia tema šią savaitę kviečiami alytiškiai. O Vilniaus gyventojai turės galimybę diskutuoti apie disidentinį Katalikų Bažnyčios judėjimą, žinomą „Išlaisvinimo teologijos“ vardu.

Šį ketvirtadienį, gegužės 14 d., LUNI Vilniuje antrą kartą svečiuosis teologijos magistras, rašinėjantis pamokslininkas iš Paberžės Skaidrius Kondratavičius. Kalbėsime apie dažnai nutylimą ir todėl nedaug kam girdėtą religinį reiškinį, XX a. antroje pusėje užgimusį Lotynų Amerikoje – išlaisvinimo teologiją. Tai disidentinis katalikų judėjimas, paremtas marksistine socialine kritika ir liaudies masių aktyvumu. Išlaisvinimo teologijos šalininkų, perėjusių kryžiaus kelius ir tapusių kankiniais, idėjos šiandien tebėra nemenkas iššūkis Vatikanui, prisilaikančiam konservatyvios ir dogmatiškos Bažnyčios vizijos. Šis judėjimas laikomas alternatyva konservatyviajai krikščioniškajai minčiai, tradiciškai palaikančiai dešiniuosius režimus ir demokratijas. Iš pirmo žvilgsnio atrodytų keista sieti marksizmą ir katalikybę, tačiau, pasak S. Kandratavičiaus, objektyviai tiriant „Komunistų partijos manifestą” ir „Kapitalą”, aiškėja moksliniai ir neideologizuoti visuomenės analizės, realistinio įvertinimo ir ekonominių dėsnių išmanymo horizontai, kuriuos bolševikų ateistinė bei materialistinė ideologija falsifikavo, iškreipė ir susiaurino.

Lektorius paskaitos metu plačiau išdėstys išlaisvinimo teologijos dvasininkų judėjimo istorinius ir ideologinius aspektus, veiklos būdus, primenančius pirmųjų krikščionių veiklą. „Neužtenka filantropijos ir labdaros - būtina pažinti ir kovoti su skurdo priežastimis ir keisti struktūras. Tik esminis teisingumo užtikrinimas, reikalaujantis drąsos ir meilės, analizės ir veiklos, keičia tikrovę, įgyvendina perdėm teorinius ir neretai neveiksnius popiežių dokumentus“, – teigia būsimasis lektorius. Kviečiame nebijoti paklibinti išankstinį požiūrį į jėzuitus ir apskritai dvasininkus, pažvelgti į juos ne kaip į pasyvius moralizuotojus, o kaip į aktyvius visuomenės tvarkos formuotojus.

Šį penktadienį, gegužės 15 d., Alytaus LUNI studentai, kaip ir vilniečiai praeitą savaitę, mokysis filosofiškai „šlanguoti“. Į paskaitą „Dėkitės (filosofijos) žinovais“ kviečia mąstantis gamtos ir valymo darbų agentas Kęstutis Bacevičius. Remdamasis Jimo Hankinsono veikalu „Bluff your way in Philosophy“, K. Bacevičius kalbės apie naują intelektualinį blefą – filosofinį „šlangavimą“. Taigi bandysime visi kartu filosofiškai „pašlanguoti“ ir paspoksoti Dereko Jarmano filmo „Wittgensteinas“ (1993) ištraukas. Norint atrodyti filosofijos žinovu, K. Bacevičiaus nuomone, pakanka atsirinkti keletą tarptautinių, mažai kam žinomų žodžių iš filosofinio žargono ir jais žongliruoti, kol klausytojai visiškai atbuks. Tiktai neprošal, pažymi jis, pasisaugoti įkyrių klausytojų, tokių, kurie ims ir pareikalaus čia pat viską paaiškinti. Auksinė taisyklė: niekada nevartokite lietuviškų posakių, kai galite pavartoti vokiškus, lotyniškus arba graikiškus. Idealiausia – apskritai pereiti į graikų kalbą.

LUNI Vilnius: gegužės 14 d., ketvirtadienį, nuo 18 val. Maironio g. 1, kavinėje „Pas Erlicką“ su Skaidriumi Kandratavičiumi kalbėsime apie išsilaisvinimo teologiją.

LUNI Alytus: penktadienį, gegužės 15 d., 19 val. Dailės mokykloje, S. Dariaus ir S. Girėno g. 25, filosofinės diskusijos metu Kęstutis Bacevičius mokys apsimetimo filosofijos žinovais subtilybių.

Laisvasis universitetas – tai antibiurokratinė, jokiomis institucijomis nesiremianti nomadiška savišvietos iniciatyva. Čia ateina žmonės, norintys pasidalyti savo patirtimi, žiniomis, idėjomis, padiskutuoti apie rūpimus dalykus. Keiskime mokymosi motyvacijos bei tarpusavio bendravimo normas, kurkime gyvas viešasias diskusijų erdves ir drįskime pasipriešinti suskaldytos, susvetimėjusios, abejingos visuomenės modeliui. Į Laisvojo universiteto užsiėmimus įėjimas laisvas.

Daugiau informacijos apie buvusias ir būsimas LUNI paskaitas įvairiuose Lietuvos miestuose galite rasti svetainėje www.luni.lt. Čia taip pat galite pasiklausyti radijo laidos „LUNI valanda“ įrašų.

LUNI iniciatyvinė grupė

2009 05 13


Komentarai

Vardas (būtina įrašyti):

Jūsų interneto svetainė (nebūtina):

Komentaras:

Aptarimas:LUNI studentai diskutuos apie dvasininkus revoliucionierius (pranešimas spaudai)