Laisvasis universitetas kauniečiams siūlys savišvietos alternatyvas

Iš Laisvasis universitetas.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Prieš metus, 2008-ųjų rugsėjį, Vilniuje duris atvėrė universitetas, kuris nebuvo panašus į visus iki tol veikusius universitetus. Jis neturėjo savo patalpų, vadinamų universiteto rūmais, neturėjo rektoriaus ir katedrų vedėjų, neturėjo jokių valstybės patvirtintų mokymo programų. Jame nebuvo egzaminų ir įskaitų, savo studentams jis nesiūlė ir studijų baigimo diplomų. Bet užtai jame buvo daug noro mokytis, iniciatyvos ir laisvės, todėl jis buvo pavadintas Laisvuoju.

Taip įsikūrė Laisvasis universitetas (LUNI) – alternatyvus savišvietos tinklas, subūręs žmones, kurie yra įsitikinę, jog mokslas turi būti nemokamas, jog mokytis reikia dėl žinių, o ne dėl diplomo ir karjeros. Per metus LUNI veikla plėtėsi – autonomiški ir vienas nuo kito nepriklausomi LUNI filialai ėmė veikti šešiose Lietuvos vietovėse: Alytuje, Klaipėdoje, Kuršėnuose, Panevėžyje, Vilniuje ir Žemaitijos kaime įsikūrusioje „Ekotroboje“. Toks universitetas rugsėjo pabaigoje atvers duris ir laikinojoje Lietuvos sostinėje – Kaune.

Rugsėjo 23 d., trečiadienį, bus surengtas pirmasis Laisvojo universiteto (LUNI) užsiėmimas Kaune. Užsiėmimą ves 3 iš Vilniaus atvykę lektoriai: Darius Pocevičius, Kasparas Pocius ir Robertas Bartašius.

Rašytojas, ekonomistas ir žurnalistas Darius Pocevičius papasakos apie neformalias savišvietos bei švietimo iniciatyvas, susilaukusias pritarimo visame pasaulyje: Laisvajį Berlyno universitetą, Laisvąjį Amsterdamo universitetą, Eksperimentinį Mineapolio koledžą, Laisvąją Londono mokyklą, Liublianos darbininkų ir pankų universitetą, Sankt Peterburgo gatvės universitetą. Lektoriaus nuomone, ne kiekvienas universitetas, pasivadinęs laisvuoju, toks ir yra. Jis teigia, kad universitetas gali būti laikomas laisvuoju, jei atitinka penkis kriterijus: Laisvasis universitetas turi būti kuriamas kaip tinklinė struktūra, jame turi būti panaikinta riba tarp dėstytojų ir studentų, jame neturi būti valdžios ir visi turi būti lygūs, jis turi būti alternatyvus ir, pagaliau, laisvasis universitetas turi būti nemokamas ir visiems prieinamas.

Istorikas ir aktyvistas Kasparas Pocius, remdamasis prancūzų filosofo Jacques‘o Ranciere‘o knyga „Neišmanėlis mokytojas“, kvies naikinti visas hierarchijas tarp „profesionalų“ ir „nežiniukų“. Lektorius griežtai pasisako prieš tradicinį mokymosi būdą (visažinis mokytojas ir neišmanėlis mokinys) ir vadina tai „kvailinimu“. Jo manymu, tradicinė švietimo sistema atskiria žinančius nuo nežiniukų, ir parodo, kad „profesionalų“ elitas yra pranašesnis už visus kitus žmones. K. Pociaus manymu, reikia visomis jėgomis kovoti prieš tiesos monopolį, kuris priklauso šiam elitui.

Įdomiausia ir aktualiausia LUNI užsiėmimo Kaune dalis bus „Pasidaryk pats“ namo kūrėjo Roberto Bartašiaus pasakojimas apie nuosavo būsto patologiją, kuria serga daugelis lietuvių. Visi lietuviai beprotiškai nori turėti nuosavą būstą, tačiau jis kainuoja ir beprotiškus pingus. Lektorius siūlys nuo šios beprotybės išsigydyti – imti ir pačiam pasistatyti savo namą! Remdamasis savo namo, primenančio pasakų namelį, statybos patirtimi, jis patars, nuo ko pradėti, apie ką verta pagalvoti prieš įkalant pirmąją vinį. Lektorius apžvelgs ypatumus, kurie atsiranda statant namą iš pačių įvairiausių medžiagų – molio, šiaudų, padangų, popieriaus, stiklo ir net malkų. Taip pat jis pademonstruos filmuotą medžiagą, kaip įvairiose pasaulio šalyse žmonės patys statosi namus – be jokių statybininkų, architektų ir projektus tvirtinančių valdininkų.

Šiemet LUNI planuoja toliau plėsti savo veiklą, išeiti iš sau įprastų erdvių ir užmegzti ryšius su marginalizuotomis bendruomenėmis, tokiomis kaip Vilniaus romai ar Naujosios Vilnios gyventojai. Užsiėmimai minėtose bendruomenėse bus rengiami pagal jų praktinius poreikius ir norus – bus mokomasi anglų ir lietuvių kalbos, kompiuterinio raštingumo, suteikiami teisės pagrindai. Taip bus mažinama socialinė, politinė ir kultūrinė šių bendruomenių atskirtis, kurią sąlygoja brangi, neturtingiems žmonėms nepasiekiama valstybinio aukštojo mokslo sistema, orientuota į karjerą ir galią.

Laisvajame universitete pabrėžiama tolerancija įvairių tautų, rasių, religijų, lyčių asmenims, išgirstama kiekvieno nuomonė bei argumentacija. Laisvajame universitete įgytos žinios netampa nei nuosavybe, nei galios monopoliu. Kai mokslas Lietuvoje tampa turtingųjų privilegija, LUNI propaguojama nemokama savišvieta gali tapti vienintele išeitimi.

Pirmasis Laisvojo universiteto (LUNI) užsiėmimas Kaune vuks rugsėjo 23 d., trečiadienį, 18:00 val., VDU menų galerijoje „101”, Laisvės al. 53. Įėjimas į LUNI užsiėmimus – nemokamas.

Kauno LUNI iniciatyvinė grupė

2009 09 17


Komentarai

Vardas (būtina įrašyti):

Jūsų interneto svetainė (nebūtina):

Komentaras:

Aptarimas:Laisvasis universitetas kauniečiams siūlys savišvietos alternatyvas