Kaip mokytis?

Iš Laisvasis universitetas.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Šįą temą užvesti paskatino kelios diskusijos, susijusios su AM (aukštojo mokslo) bei Š (švietimo) situacija:

Ar mokyklos/universitetai moko tai, ko reikia? mano subjektyvia patirtim, pagal specialybę dirbą ~30% baigusiųjų univerus ir dirbdami panaudoja ~30% įgytų žinių...

Turinys

[redaguoti] Ką daryti?

Nelaukti, kol į tave sukraus informaciją, bet ieškoti pačiam, tai kas aktualu.

Informacijos šaltinių pilna:

  • internetas,
  • bibliotekos,
  • TV
  • spauda
  • gyvos diskusijos/pasakojimai

[redaguoti] Kaip žinoti, ko reikia?

Kaip nuspręsti, kas yra aktualu? Iš vienos pusės tai priklauso nuo žmogaus poreikių bei nuostatų. Iš kitos pusės tai priklauso nuo aplinkybių: fizinių (pvz, klimato kaita, užterštumas) bei socialinių (kitų žmonių poreikių/nuostatų: ekonomika/kultūra)

Objektyvumo dėlei reiktų paminėti, kad nuostatos daugumoj yra subjektyvus dalykas... jos susiformavę dėl auklėjimo, patirties bei asmeninės filosofijos.

Poreikiai yra dvejopi:

  • labiau objektyvūs (būdingi visiems/daugumai) -- pvz, Maslow piramidės primieji laiptai.
  • labiau subjektyvūs (priklausantys nuo įpročių -- gal tiesiog norai )


[redaguoti] Kaip atsirinkti (pelus nuo grūdų)?

 Kaip atskirti gerą/tinkamą informaciją nuo dezinformacijos?
 Tai subjektyvu...
 Žmogaus suvokimas/žinios priklauso nuo jo patirties.

pastabėlė:

 Žinios nuo informacijos skiriasi tuo,
 kad informacija yra formalūs duomenys,
 o žinios yra jų interpretavimas, susiejimas su savo patirtimi, ankstesnėmis žiniomis.
 Šia tema galima būtų daug filosofuoti...

Nuomonių įvarovė dažnai atspindi patirčių įvairovę. Jeigu yra tema, kuria pastoviai domitės, galite atsekti autoretingesnių asmenų: pvz, kurie yra realiai (ir sėkmingai) nuveikę gerų ir prasmingų darbų --- tuomet į jų nuomonę labiau verta atkreipti dėmesį bei pasitikėti.


[redaguoti] Kaip susirasti ir atsirinkti informaciją internete?
  • Populiariausia dabar Google paieška (yra ir kitų), bet idėja ta, kad gali reikt peržvelgti gal 10-20 puslapių, kol atrasite tai, kas jus konkrečiai domina. Tačiau "pakeliui" sužinosite šiek tiek daugiau konteksto, kuris gali būti arba nebūti naudingas. (Patarimas: Taip ieškant, patogu naudoti naršyklę su kortelėmis, tam būna spec priedų, pvz)
  • Google grąžina nuorodas į populiariausias svetaines (dažniausiai tai nėra blogai, nes reiškias, jos yra daugumos pripažintos -- o daugumos principu gi pagrįsta demokratija, bet to, internetines nuorodas pas save į puslapius įkelia dažniausiai ne patys bukiausi žmonės, nes bukiausi nemoka nuorodų įkelt :) )
  • Wikipedia -- puiki vieta pradinei informacijai apie dominančią temą (taip pat galima žvilgtelt į puslapio aptarimą)
  • Straipsnių komentarai (jie parodo nuomonių įvairovę, nors internetiniai komentarai gali būti ir labai paviršutiniški -- tai priklauso nuo svetainės masiškumo, teminėse svetainėse rasite gilesnių analizių/prasmingesnių nuomonių, negu visapusiškuose portaluose)
  • Diskusijos -- tai gali būti spec tam skirtos svetainės arba tie patys straipsnių komentarai -- bet čia yra nauda, kad pats gali paklausti ar pasiūlyti idėjų.
  • Tinklaraščiai (blogs) -- panašiai kaip su komentarais... pažiūrėkit apie ką rašoma, ar specifine tematika, ar apie beleką, ir pasidomėkite, kaip tam rašytojui sekasi realiame gyvenime.