Lapkričio 13 d. Laisvajame universitete bus tariamasi, kaip apginti sekuliarią Lietuvos valstybės idėją (pranešimas spaudai)

Iš Laisvasis universitetas.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Praeitą savaitę prietemoje žiūrėjome filmus apie nemirtingą Vilniaus andergraundinės bohemos figūrą Artūrą Barysą-Barą ir aptarėme lietuviškojo pogrindžio ypatumus su Jonu „Zarazza“ bei rašytojais R. Kundrotu ir A. Lyva. Šią savaitę iš tamsaus andergraundo grįžtame tarsi į dienos šviesą, nes artimiausiuose Laisvojo universiteto (LUNI) užsiėmimuose bus aptariamos valstybės pasaulietiškumo problemos

Šį ketvirtadienį LUNI susitiksime su filosofe ir publiciste, visuomenės gyvenimo apžvalgininke Nida Vasiliauskaite, kuri kalbės apie krikščionybės reikšmę šiandieninei Lietuvai. Lektorė išdėstys faktus, įrodančius, kad Lietuva nėra pasaulietiška valstybė (nepaisant įrašo Konstitucijoje, jog mūsų šalyje nėra įteisinto valstybinio tikėjimo), aptars religijos įtaką politiniam šalies gyvenimui ir papasakos, kas yra mūsų šalies Prezidentūroje kasmet vykstantys „Nacionaliniai maldos pusryčiai“. LUNI viešnia, remdamasi liberalių filosofų – Richardo Rorty bei Johno Rawlso – mintimis, svarstys, ar gali Lietuvos valstybė būti atskirta nuo religijos, nurodys būdus, kaip apginti sekuliarios valstybės idėją.

Ypatingą dėmesį N. Vasiliauskaitė teiks pastaruoju metu stebimam „krikščioniškos dešinės“ pakilimui ir pasikeitusioms dešiniųjų retorikos ypatybėms. Lektorė nurodys ir būdus, kuriais sekuliari kairuoliška socialinė kritika pasitarnavo konservatyvioms politinėms jėgoms.

Neseniai šalyje išrinkti konservatoriai siūlo „radikalias permainas“ ir laiko save „dešiniąja alternatyva“, taip savindamiesi kairiųjų leksiką. Pasak N. Vasiliauskaitės, „drąsa“, „maištas“, „laisvė“, „savarankiškumas“, „sąmoningumas“ – tai raktiniai kairiosios laikysenos žodžiai, kuriuos, kaip apgalvotą ryšių su visuomene strategiją, ėmė naudoti dešinieji, kad išsaugotų „savo“ doktrinos patrauklumą ir rastų sekėjų. Ji siūlo panagrinėti sėkmę retorikos, kuri atvirai niekintų laisvę, smerktų erudiciją, logiką bei savarankišką kritišką protą ir reklamuotųsi kaip paklusnumo, nuolankumo „šios žemės galingiesiems“, tradicionalizmo, autoriteto, hierarchijos, nelygybės, pasitenkinimo socialiniu status quo, ambicijų ir pasitikėjimo savimi (puikybė!) atsisakymo bei individo subordinacijos bendruomenei nešėja – kas susiviliotų įvaizdžiu romaus, paklusnaus, „mažo žmogelio“, kurio kūną ir „sielą“ („jo paties labui“) valdo „didesni“?

Pranešėja kritiškai žvelgia į stereotipišką ir miesčionišką visuomenės vertybių suvokimą per krikščioniškumo ir užkonservuotos tradicijos prizmę, krikščioniškų jėgų norą pasaulį paversti juodai baltu, aiškiai skiriant: tikintieji visada teisingi, dvasingi, dori, atsakingi, žinantys tikrąsias vertybes, o dėl kitų – verta suabejoti... N. Vasiliauskaitė ironizuoja: „Juk turėti kitokią, nei Vatikano, poziciją klonavimo, lyties keitimo operacijų, abortų, genų inžinerijos, eutanazijos, prekybos kontraceptikais atžvilgiu galima tik dėl pinigų“.

Taigi LUNI klausytojų laukia įdomi ir karšta diskusija apie valstybę, besiblaškančią tarp religijos ir liberalizmo.

LUNI – tai savanoriška bendruomeninė iniciatyva, siekianti kurti neabejingą ir kritišką visuomenę, nebijoti naujų požiūrių, skatinanti toleranciją ir įsigalėjusių stereotipų griovimą diskutuojant kontraversiškomis temomis. Laukiami visi, norintys išgirsti kažką naujo arba pasidalinti savomis idėjomis, požiūriais ir kurti Laisvąjį universitetą savo pačių dalyvavimu.

Nida Vasiliauskaitė. Sekuliari valstybė kaip filosofinė problema: ką atsakysime neofundamentalistams, kurie skaito R. Rorty?

Susitikimas įvyks 2008.11.13 d. 17:30 val. galerijoje "Kairė-dešinė", LATAKO G. 3, VILNIUS

Daugiau informacijos apie buvusias ir būsimas LUNI paskaitas galite rasti svetainėje www.luni.lt

Iniciatyvinė Laisvojo universiteto grupė