„Filosofija kine“ kviečia į filmą apie vartotojiškumo nelaisvę – „Surplus: Terrorized Into Being Consumers“

Iš Laisvasis universitetas.

14:05, 2009 gegužės 9 versija naudotojo Pocka (Aptarimas | įnašas)
(skirt) ←Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija→ (skirt)
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Gegužės 14 d., ketvirtadienį, 19:00 val. VDU HMF Filosofijos katedra kviečia į edukacinį kino ciklą „Filosofija kine“. Žiūrėsime švedų režisieriaus Eriko Gandini 2003 m. sukurtą filmą „Surplus: Terrorized Into Being Consumers“ („Perteklius: Terorizuojami tapti vartotojais“). Tai videokoliažas apie vartotojiškumą, globalizaciją, reklamos psichologiją ir tai, kaip mes verčiami gyventi nelaisvėje – „mes galime rinktis tik tarp prekės A, prekės B ir prekės C – tokia yra mūsų laisvė“. Pagrindinė filmo „žvaigždė“ yra Johnas Zerzanas, kontroversiškai vertinamas filosofas, anarchoprimityvistas, kuris pasisako už tiesioginių veiksmų naudojimą kovoje su korporacijomis bei teigia, kad „tai nėra smurtas, smurtas yra sėdėti ir nieko neveikiant spoksoti MTV, eiti į darbą ir nesiimti veiksmų“.

Filmo pavadinimas sunkiai išverčiamas į lietuvių kalbą, nes jo autoriai žaidžia keleriopomis žodžių reikšmėmis bei jų kontekstais. „Surplus“ reiškia perteklių vartotojiškoje visuomenėje, tačiau „surplus value“ („pridėtinė vertė“) – yra ir vienas svarbiausių marksistinės teorijos terminų, t.y. tai, ką darbininkas sukuria, bet už ką jam nėra mokama. Taigi „surplus“ šiuo atveju gali apibrėžti perteklių visuomenėje, kurioje daugybė žmonių gyvena skurdo sąlygomis.

Antroji filmo pavadinimo dalis – „Terrorized into Being Consumers“ – tai apeliacija i „švelnią“ prievartą, verčiančią tapti vartotojais. Šiame kontekste galima prisiminti ir JAV prezidento George’o Busho raginimus, išsakytus žmonėms po rugsėjo 11-osios terorizmo akto: „Nenustokite pirkti, kad nesutriktų šalies ekonomika“.

Ar visuomenė, pagrįsta besaikiu vartojimu, turi ateitį? Ar yra priežasčių, dėl kurių paprastas žmogus turėtų ją ginti? Kiek verti visi tie dalykai, kuriuos mes galime nusipirkti po varginančios darbo savaitės? Ar vitrinų daužymą galima palyginti su valstybės ir tarptautinių korporacijų veikla, kurios siekia iš kiekvieno išmelžti paskutinį prakaito lašą? Kokią piramidę lipdo mūsų prakaitas? Ar ji to verta?

Pasirinkę šiuolaikišką muzikinio klipo stilistiką, filmo kūrėjai naudojasi tiek George‘o Busho, tiek jo antipodo Fidelio Castro kalbomis bei idėjomis. Filmas kalba ne faktais, o vaizdų ir muzikos deriniais, nuotrupomis iš reklamų, politikų kalbų, interviu su paprastais žmonėmis. Čia retoriškai klausiama, kodėl vartotojiškas gyvenimo būdas taip klesti, kodėl mes manome, kad daiktai mums suteiks laimę, kodėl mes jaučiame tuštumą, net jei materialiai esame aprūpinti kelis kartus daugiau nei pakankamai? Filme matysite kadrus iš JAV, Indijos, Kinijos, Italijos, Vengrijos, Kanados, Švedijos ir Kubos.

Renkamės gegužės 14 d., ketvirtadienį, 19:00 val., 514 VDU auditorijoje, K. Donelaičio g. 52, Kaune.

Parsisiųsti filmą ir lietuviškus subtitrus galite: http://www.sotvaras.lt/index.php/paziureti/67-surplus-terrorized-into-being-consumers


Komentarai

Vardas (būtina įrašyti):

Jūsų interneto svetainė (nebūtina):

Komentaras:

Aptarimas:„Filosofija kine“ kviečia į filmą apie vartotojiškumo nelaisvę – „Surplus: Terrorized Into Being Consumers“