2009 01 29 LUNI Klaipėda: Lietuvos klimatas XXI a. - pokyčiai, prisitaikymas, galimybės

Iš Laisvasis universitetas.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

2009 m. sausio 29 d., ketvirtadienį, savo veiklą tęsia Laisvojo universiteto (LUNI) filialas Klaipėdoje. Paskaita apie klimato kaitą Lietuvoje vyks nuo 19:15 val. Ekologinio klubo "Žvejonė" patalpose adresu Taikos pr. 42-3 (kaip juos rasti: www.zvejone.lt). Įėjimas laisvas. Lektorius - Vilniaus universiteto Hidrometeorologijos I magistro kurso studentas, SGMD (studentų gamtininkų draugija) narys, Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubo "Aukuras" narys Justinas Kilpys.

Lietuvos klimatas XXI a. – pokyčiai, prisitaikymas, galimybės

Klimato kaita yra viena plačiausiai aptarinėjamų globalių problemų, tačiau dažnai visuomenėje ji lieka ignoruojama pasiteisinant tuo, kad ji tarsi vyksta „kitur“ arba įvyks „kažkada“. Tačiau intensyvūs pokyčiai pas mus vyksta jau dabar – 2008 m. buvo patys šilčiausi per pastarąjį šimtmetį. Šio pranešimo tikslas - supažindinti su klimato pokyčiais Lietuvoje per XXI a. Bus pristatytos klimato prognozės pagal keletą emisijų scenarijų (remiantis 2007 m. IPCC ataskatos duomenimis). Nagrinėjami meteorologiniai ir hidrologiniai parametrai:

• oro temperatūra;

• kritulių kiekis;

• vėjas;

• santykinis oro drėgnumas;

• saulės spindėjimo trukmė;

• Baltijos jūros vandens lygio kilimas.

Klimato pasikeitimai turės įtakos ekonominiam ir socialiniam gyvenimui, žmonių sveikatai (keisis žemės ūkio darbų sezoniškumas, gėlo vandens atsargos, dėl karščio bangų gali padidėti mirtingumas ir t.t.). Klimato kaitos prevenciją galėtų užtikrinti šiltnamio dujų mažinimas, tačiau net ir visiškai sustabdžius bet kokią gamybą, šiuo metu atmosferoje esančios šiltnamio dujos dar keletą dešimtmečių veiktų Žemės klimatą. Todėl būtina galvoti apie prisitaikymo priemones. Adaptacija turėtų apimti pačius įvairiausius sektorius: pramonę, namų ūkius, transportą, žemės ūkį ir t.t.

Komentarai

Vardas (būtina įrašyti):

Jūsų interneto svetainė (nebūtina):

Komentaras:

vardas rašė ...

Aš girdėjau, mokslininkų teiginius, kad net visiškai sumažinus šiltnamio dujų išsiskyrimą, temperatūra kils ne tik kad kelis dešimtmečius, bet gal net iki 3 tūkstantmečio. Ta prasme jau yra įsijungę tokie galingi procesai, kad daryk nedaręs, nieko nepakeisi.

--vardas 16:56, 2009 sausio 27 (UTC)

Lina rašė ...

As taip pat girdejau kad zmogaus veiklos rezultatai kenkia - taciau gamtoje yra taip - kad ir be jo veiklos vyktu atsilimas - kas ir prasideda. Pagal tyrimus paemus is ledynu - buvo berods nustatyta - kad svyravimai visada vyko.

--Lina 19:27, 2009 sausio 27 (UTC)

Justinas Kilpys rašė ...

Vardui - manoma jei del zmogaus veiklos temperatura virsys 2C, tai isijungs antriniai procesai (pvz.: naturalus metano issiskyrimas is amzinojo isalo zonos), tada siltnamio efektas sustipres ir siltejimas gali testis ir tukstantmecius.

Linai - siuo metu diskusija vyksta apie tai ar vyksta antropogenine klimato kaita. Niekas neabejoja ir niekas nepriestarauja teiginiams kad geologiniame laikotarpyje buvo siltesniu ir saltesniu laikotarpiu nei dabar. Klimatas Zemeje keiciasi ir del astronominiu priezasciu, taciau laiko masteliai yra visai kitokie (40 tukstanciu metu ir p.n.). O dabartiniai pokyciai ivyko per 200 metu (nuo pramones revoliucijos pradzios).

--skindrukas 19:10, 2009 sausio 28 (UTC)