Laisvasis universitetas:Kada žmonės ir gyvūnai bus lygiateisiai?

Iš Laisvasis universitetas.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Šį antradienį, spalio 20 dieną, Laisvajame universitete Vilniuje įvyks antrasis gyvūnų teisėms ir vegetariškam bei veganiškam gyvenimo būdui skirtas užsiėmimas – „6 požiūriai į gyvūnus: nuo Dekarto iki gyvūnų teisių“. Paskaitos metu bus pakomentuotos pagrindinės šešios mąstymo apie žmogaus ir gyvūnų santykį kryptys, tada galėsime patys spręsti, kurią stovyklą palaikyti. Šįkart rūmų ir pastovios vietos neturintis, klajojantis po įvairias miesto erdves Laisvasis universitetas apsistos prekybos centre „Gedimino 9“, IV aukšto galerijoje.

Lektorius – VDU studentas, gyvūnų teisių judėjimo aktyvistas Linas Didvalis – teigia, jog klausimai „Ar gyvūnai mums svarbūs? Jei taip, kiek? Jei ne, kodėl? Koks turėtų būti žmogaus santykis su gyvūnais?“ kelti jau antikos laikais. Nuomonių yra įvairių, pvz., pasak Dekarto, gyvūnai tėra sudėtingos gamtos mašinos be sąmonės, su kuriomis žmogus gali elgtis kaip tinkamas, o šiuolaikinės gyvūnų teisės apskritai neleidžia žmogui naudotis gyvūnais savo poreikiams patenkinti.


Linas Didvalis
Linas Didvalis

Pasak šių laikų gyvūnų teisių filosofo T. Regano, gyvūnų teisių gynėjai nepritaria bet kokiam neteisingumui, kuris sukelia kančią gyvūnams. Čia reikalaujama ne didesnių ar švaresnių narvų laboratorijose, bet kad tokių narvų išvis nebūtų; ne „tradicinio” ūkininkavimo, bet visiško gyvulininkystės nutraukimo; ne „humaniškos” medžioklės, bet visiško tokios barbariškos veiklos panaikinimo. Neteisingumas turi būti tiesiog pašalintas – taip buvo padaryta su vergija, vaikų darbu ar moterų nelygybe. Gyvūnų teisių filosofija, reaguodama į gyvūnų išnaudojimą, reikalauja ne pakeisti tam tikras elgesio su gyvūnais formas ar šiek tiek pagerinti jų sąlygas, bet apskritai panaikinti bet kokį gyvūnų išnaudojimą.

Turint omenyje daugelio žmonių gyvenimo būdą ir per kartų kartas besitęsiantį supratimą, jog gyvūnai tarsi yra priemonės žmonių gyvenimui palengvinti, tokios T. Regano mintys skamba gana utopiškai. Tačiau ne viena utopija jau tapo realybe – išnyko vergija, baudžiava, moterys turi lygias teises su vyrais. Taigi padiskutuokime, kada įmanoma bus gyventi utopijoje, kur gyvūnai ir žmonės bus lygiateisiai.

Apie gyvūnų teises ir teisingą žmogaus santykį su gyvūnais kalbėsime spalio 20 d., antradienį, 18 val., Vilniuje, prekybos centre Gedimino 9, IV aukšto galerijoje.

Laisvasis universitetas (LUNI) – į visuomenės pokyčius orientuotas neformalus mokymosi tinklas be hierarchijos santykių, nepriklausantis nei valstybiniam, nei privačiam sektoriui. Diskusijose, jau rengiamose ne viename Lietuvos mieste, gyvai aptariami įvairūs, dažnai kontraversiški klausimai. LUNI siekia, jog žmonės būtų atviri ir aktyvūs dalyviai visuomenėje, o ne pasyvūs stebėtojai ir esamos situacijos ar dominuojančios nuomonės atstovai. Kviečiame prisijungti visus, kurie nori dalintis savo žiniomis, kelti probleminius klausimus ar tiesiog ateiti paklausyti kitų.

Daugiau informacijos apie buvusias ir būsimas LUNI paskaitas galite rasti svetainėje www.luni.lt. Čia taip pat galite klausytis Laisvojo universiteto paskaitų įrašų bei radijo laidos „LUNI valanda“ per Start FM įrašų.

LUNI iniciatyvinė grupė

2009 10 19


Komentarai

Vardas (būtina įrašyti):

Jūsų interneto svetainė (nebūtina):

Komentaras:

Laisvasis universitetas aptarimas:Kada žmonės ir gyvūnai bus lygiateisiai?