Kovo 12 d. Laisvajame universitete – pokalbis apie šiuolaikinę Kiniją (pranešimas spaudai)

Iš Laisvasis universitetas.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Praeitą savaitę Laisvajame universitete (LUNI) Vilniuje kalbėta apie pagarbą nuosavybei, Klaipėdoje nagrinėtas protesto fenomenas, o alytiškiai klausėsi įspūdžių iš kelionės po Indiją bei aiškinosi, kada Rytuose pradėti arbatos gėrimo ritualai. Šį ketvirtadienį, kovo 12 d., Laisvajame universitete sostinėje studentų laukia pokalbis apie šiuolaikinę Kiniją – tenykštį socializmą, visuomenę ir kasdienį gyvenimą šioje šalyje. Šįkart LUNI viešės Julija Sipailaitė – vertėja, birželį baigianti sinologijos studijas Vilniaus universitete, pusantrų metų studijavusi Kinijoje, Nankino universitete.

Vakarų šalių gyventojai Kiniją įsivaizduoja prieštaringai: vieni mato ją kaip paslaptingą Konfucijaus šalį, vieną seniausių civilizacijų, kitiems gal tai šalis, kur komunizmo fone klesti priespauda, vaikų išnaudojimas. Užsiėmimo metu lektorė dalinsis savo patirtimi ir pamėgins parodyti LUNI studentams Kiniją tokią, kokią pati matė savomis akimis, joje studijuodama ir dirbdama.

Tarptautiniu mastu Kinija dažnai kaltinama žmogaus teisių pažeidinėjimu, susilaukia kritikos dėl demokratijos stokos. Tačiau pranešėja teigia, jog demokratija yra Vakarų civilizacijos konstruktas, tinkantis tik ribotoje teritorijoje ir tik tam tikro mentaliteto žmonėms... Ar iš tikrųjų taip yra? Galbūt kovo 11-oji – nebloga proga palyginti Kiniją ir Lietuvą demokratijos išaugimo požiūriu.

Kalbėdama apie Kinijos visuomenę lektorė teigia, jog tik senesni žmonės ten dar atsimena konfucines vertybes ir sociumą, kuris jomis gyveno. Ji teigia, jog net universitetuose sunku rasti kinų, atmenančių ar puoselėjančių Senąją Kiniją. Mažai kas galvoja, kas buvo prieš Mao ir ar apskritai buvo. Didžiojo šuolio kampanija bei Kultūrinė revoliucija pakeitė žmonių santykius, hierarchinius principus. Dabartinė Kinija yra savotiškas konfucianizmo liekanų ir sovietinio mąstymo mišinys, religija sunaikinta, telikę prietarai.

Ar kinai išties tokie svetingi, kaip mes manome? Ko ieško vakariečiai, vykstantys į Kiniją? Kokią įtaką kasdienybei daro Kinijos komunistų partija? Ko mes, vakariečiai, trokštame iš Kinijos ir ko Kinija nori iš mūsų? Ką reiškia kitokiam individui gyventi, dirbti, mokytis Kinijos Liaudies Respublikoje? Į šiuos ir panašius klausimus apie šiandieninės Kinijos kasdienybę pamėgins atsakyti lektorė Julija Sipalaitė, bandysianti išprovokuoti LUNI studentus karštai diskusijai be jokių dogmų ir išankstinių nuostatų.

Susitikimas su Kinijoje studijavusia ir dirbusia vertėja Julija Sipailaite įvyks kovo 12 d., ketvirtadienį, 18 val. Vilniuje, Universiteto g. 3, VU bibliotekoje, B3 auditorijoje.

Laisvasis universitetas(LUNI) – tai savanoriškai kuriama niša žmonėms pasidalinti savo patirtimi, idėjomis, reikštis įvairiems požiūriams. Tai atvira bendruomenė, siekianti keisti egzistuojančio švietimo modelio ir tarpusavio bendravimo standartus. Kaskart laukiami tie, kuriems įdomu tiesiogiai bendraujant išgirsti kitų žmonių patirtį ir mintis. Į Laisvojo universiteto užsiėmimus įėjimas laisvas.

Daugiau informacijos apie buvusias ir būsimas LUNI paskaitas įvairiuose Lietuvos miestuose galite rasti svetainėje www.luni.lt. Čia taip pat galite pasiklausyti radijo laidos „LUNI valanda“ per „Start FM“ įrašų.

LUNI iniciatyvinė grupė

2009 03 10


Komentarai

Vardas (būtina įrašyti):

Jūsų interneto svetainė (nebūtina):

Komentaras:

Aptarimas:Kovo 12 d. Laisvajame universitete – pokalbis apie šiuolaikinę Kiniją (pranešimas spaudai)