Antikriziniai planai

Iš Laisvasis universitetas.

11:20, 2009 kovo 18 versija naudotojo Brox (Aptarimas | įnašas)
(skirt) ←Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija→ (skirt)
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Antikriziniai planai Lietuvai

Turinys

[redaguoti] Planas E: Lietuvos Statuto legendos atnaujinimas

Konstituciją paversti legitimiu visuomenei sakraliniu emociškai svarbiausiu gyvu tekstu. Ivertuoti gebėjimą apeiti įstatymus į gebėjimą kurti geriausius įstatymus pasaulyje.

SSC Civitas Lietuvos Tauta, 3. Pagrindinės rekomendacijos, punktas 2. Esminis tokios gerovės valstybės kūrimo veiksnys - aktyvi, savo ir valstybės gerovę kurti gebanti pilietinė visuomenė. Šalies strateginiai dokumentai turėtų numatyti konkrečias pilietinės visuomenės plėtotės, pilietinių teisių ir laisvių užtikrinimo, kokybiško socialinio kapitalo brandinimo priemones

[redaguoti] Planas D: Visuomenės brandos didinimas: moderni kvalifikacija ir šiuolaikinė pasaulėžiūra

Fundamentinis edukacinės koncepcijos išgryninimas (pedagogika ir andragogika):

 1. Tobulinti požiūrį į pinigus (darbingumą, karjerą)
 2. Tobulinti požiūrį į sveikatą ir maitinimasi
 3. Tobulinti požiūrį į vyro ir moters santykius
 4. Tobulinti požiūrį į visą Tautą (saviidentifikacija) - pilietinė visuomenė

[redaguoti] Planas C: Kurianti valstybė: proveržio krypčių paieška

Proveržio krypčių paieška: įdomiausių Tautai veiklų suradimas Įkvėpimui, entuziazmui, kūrybingumui ir darbingumo azartui atgauti būtina per nauja atrasti arba sukurti sąrašą pačių įdomiausių Tautai veiklų (komercinių ir nekomerciniu):

Top 10 geriausių nacionalinių komercinių mega-projektų (ir juos apjungti)

(Lietuviškas Nokia projekto analogas - brainstorming, ideacija, idėjų siūlymas). Kokį globalaus reikšmingumo projektą Lietuva gali sukurti visam pasauliui. Suomiai turi Nokia. Ką turime męs? Kuo Lietuva gali būti ypatinga? Pvz:

 1. tapti krizės sprendimų pionierine laboratorija. Sukurti atvirą įmonę apjungiančią visus antikrizinius projektus į vieną sistemą
 2. Antroji "šveicarija" kaip kompleksas: kaimo turizmas + Lt ir Lv paversti vien ekologinių, organinių, natūralių, karališkų maisto produktų globaliu eksportuotoju + vaistažolių eksportas. Visa Lt ir Ly padaryti grieztai tik eko/organic salimis. Ekologinis maistas (gimė IBA seminare). Atgal į žemės ūkį - žemdirbystę (gimė IBA seminare). Auginti daug grybų (gimė IBA seminare). Ekologinė duona (gimė IBA seminare). Viskas viename - antra Šveicarija. Visą Lietuvą paversti antrąja Šveicarija. (gimė IBA seminare)
 3. Elektros eksportas atnaujinus Ignalinos atominę elektrinę (gimė IBA seminare)
 4. Kuo Lietuva išsiskiria?: šeimyniškumas, namai, išradingumas, namų renovavimas, ūkis, statyba (gimė IBA seminare)
 5. Pasaulio universitetų centras (gimė IBA seminare)
 6. Aukštos klasės fizika (gimė IBA seminare)
 7. Naujos kartos mainų priemonės (gimė IBA seminare)
 8. Fundamentalios vaikų auklėjimo žinios - edukologijos fundamentas (TG)
 9. Invertuoti išradingumą apeinant įstatymus: gyvoji Konstitucija, atviro šaltinio konstitucija (TG)
 10. Sėkmingos Tautos Idėja (Aurimas Guoga)
 11. Visos Lietuvos kartu rašomas Naujas Lietuvos Epas (GS, LRS)
 12. įtakoti interneto mataduomenų kategorizavimą, struktūrinimą ir taggingą lietuvių kalbos šaknine struktūra,
 13. tapti wikinomikos pionierine šalimi,
 14. atkurti Lietuvos Statuto legendą - naują variantą fundamentaliai atnaujinant Konstituciją ir padarant ją pavyzdine ES arba globaliai
 15. Kosmonautikos klasteris (Dr. Romualdas Kalytis, Tomas Girdzijauskas)

Top 100 įdomiausių laisvalaikio formų, pvz:

 1. Juoko ir sveiko jumoro institutas
 2. Moderniausia pasaulyje visus metodus apjungianti pažinčių sistema
 3. Tobulai valdomas kolektyvinis laisvalaikio organizavimas
 4. Gigantiškas sporto kompleksas, apjungiantis aibę sporto šakų, kurias visas galėtų išbandyti kiekvienas
 5. Bendras nacionalinio epo rašymas
 6. 100 (arba 50) įdomiausių gyvenimo patirčių industrializavimas (Things To Try Before You Die, Mister Gamer ir kiti
 7. Olimpinių čempionų ugdymas
 8. Nobelio laureatų atsiradimo skatinimas
 9. Milijardierių atsiradimo skatinimas

[redaguoti] Planas B: Socialinės gerovės valstybė: sociodemografijos sprendimas VMS balansavimu

Ekonomikos (ūkio gyvybingumo, kūrybingumo ir išradingumo) atgaivinimas per fundamentalų vyrų ir moterų santykių balansavimą. Plano esmė - Produktyviausia Tautos dalis yra 25-40 metų poros.

Tautos finansinis produktyvumas tiesiogiai priklauso tik nuo demografinio (vaikų gimdymo) produktyvumo. Kuo į gilesnius šeimos psichologinių santykių niuansus atsižvelgiama (kokybė) tuo šeimose kyla stipresnis noras turėti vaikų.

Tautos gerbūvio pagrindas yra tik vienas vienintelis dalykas: vyrų ir moterų bendravimo kokybė bei iš to išplaukiantis noras turėti daug vaikų bei kokybiškas jų auginimas ir auklėjimas.

Kadangi tauta nyksta, sensta (su dabartinėmis tendencijomis tauta gali išnykti per ~120-150 metų), gimstamumas menkas, daugiausia suicidų - vyrai tai pirmiausia būtina nuosekliai išspręsti bazinį Tautos klausimą: teisingą vyrų ir moterų bendravimą šeimose ir viešumoje, atstatyti vyrų ir žmonų (sutuoktinių) archetipinių-amžinų pareigų suvokimą ir kartu - šių pareigų atitikmenis į bendruomenės/organizacijos bei šalies vidinius/išorinius reikalus.

Norint atstatyti tautos gimstamumą o taip pat ir žmogiškus santykius visose tautos gyvenimo srityse būtina atgauti, išgryninti fundamentines lytiškumo, vaikų lytinio auklėjimo, teisingo suvokimo apie priešingą lytį žinias ir ugdymą.

Į krizę reikėtų žiūrėti ne tik finansisto ar ekonomisto akimis, bet taip pat - o gal net visų pirma - socialinės antropologijos, socialinės psichologijos ir etikos specialistų akimis, nes tautoje ypač ryški bendruomeninio gyvenimo erozija ir bendražmogiškų vertybių devalvacija. Tai žada kur kas baisesnes problemas nei investicijų stygius ar ekonomistų klaidos.

Pinigai atsiranda iš sveikatos-darbingumo. Darbingumas-sveikata - iš teisingai sutvarkytų žmogiškų santykių. Žmogiškų santykių fundamentai - vyrų ir moterų bendravimo psichologija ir vaikų auklėjimo baziniai dėsniai.

SSC+CivitasLt tyrimo Lietuvos Tauta analogiškos išvados:

6. Svarbiausias tyrimo rezultatas - suformuluotos bendrosios galimo Lietuvos augimo prielaidos ir perspektyvos. Šiuo požiūriu augimas suprantamas kaip gebėjimas konkuruoti ne vien tradicine ekonomine prasme, bet ir tobulinant socialinius santykius, plėtojant technologijas, didinant darbo ir darbinio gyvenimo kokybę, kuriant bendras vertybes ir didinant pilietinės visuomenės veiksnių įtaką, taip pat modernizuojant švietimo, mokslo ir kultūros formas.

Išorė ir tolimoji strategija: vyriškieji nacionaliniai projektai

 • strateginės ašinės nacionalinės motyvacijos atgavimas
 • ekspansyvusis-vyriškasis aspektas,
 • vyriškųjų pareigų projekcija į šeimą, organizacijas, Tautą, viešoji vadyba.
 • protų sinergija, geriausių idėjų bei talentų akumuliavimas, pritraukimas
 • Būtina atgaivinti Tautiškumo,Tautos idėjos vertybinį turinį ir su juo susijusia motyvaciją.
 • Inicijuoti Lietuvos vizijos ir misijos apmąstymus. (Ką Lietuva gali duoti pasauliui?)
 • Sudaryti ir įgyvendinti priemonių kompleksą skirta vyriškumo tautoje ugdymui ir palaikymui.(labai svarbu!)

Problemos:

 • politinės valios stoka
 • KAM'o reziumuojama jaunų šauktinių demotyvacija ir amoralumas
 • daugumos vyrų gyvenimo prasmės stoka (Lietuvoje - suicidų rekordas. Didžioji dalis suicidų-vyrai. Vyrų psichologijoje abstrahuota, aukšta gyvenimo prasmė, skirtingai nei moterims, yra gyvenimo-mirties klausimas)
 • daugybės kitų nacionalinio vyriško intelekto sinergijos stabdžių

Sprendimai

 1. Archetipinių vyriškųjų pareigų bendras išgryninimas viešu nacionaliniu forumu.
 2. Proveržio krypties ir krizės sprendimų paieškos forumas. Tautą apvienijantis projektas sužadinantis produktyvumą-darbingumą, nacionalinį susitarimą, katalizuojantis ekonominį stebuklą. Šalies bendrinio nacionalinio talento arba globalios (komercinės) misijos nustatymo, sukūrimo, atradimo forumas. Idealaus-geriausio visą šalį apimančio bendro nacionalinio (komercinio arba visuomeninio) projekto (suomių Nokia analogo) paieška globalių rinkų užkariavimui ir darbo vietų sukūrimui. Estai jau ieško tokio projekto nacionalinio forumo pagalba. Skelbti konkursą su gerais prizais. Gyvais forumais, TV forumu ir internetiniu atvirojo formato wikiforumu. Pvz: visą Lietuvą paversti antrąja Šveicarija, įtakoti interneto mataduomenų kategorizavimą, struktūrinimą ir taggingą lietuvių kalbos šaknine struktūra, tapti pionierine krizės sprendimų šalimi, atkurti Lietuvos Statuto legendą - naują variantą fundamentaliai atnaujinant Konstituciją ir padarant ją pavyzdine ES arba globaliai ir kiti projektai.
 3. Bendru forumu išgryninti top100>top10>top5>top1 Lietuvos objektyvių problemų vertikalę
 4. Valią galintys mobilizuoti veiksniai. Politinės valios išlavinimui reikia ištiso komplekso psichologinių priemonių skirtų specifiškai tik vyrų psichologijai (vyriškumo elementui) atstatyti (vyrų protams gyvybiškai būtinas aukštas abstrahuotas gyvenimo tikslas, kitaip jie negali pažadinti savo stipriausių talentų): kertiniai archainiai tradiciniai seminarai apie valią; strategavimo ir stratagemų treningai, drąsos lavinimas, vyrų karo šokiai, mokymai apie vyrų pareigas ir atsakomybes, vyrų disciplinavimas, visų vyrų kariniai mokymai kartą per metus, bendros visai tautai strategijos kūrimas, visos Tautos kaip visumos didžiausio resursinio talento atgaivinimas. Akstino-tikslo atgavimas: valios, iniciatyvos, drąsos, aktyvumo...
 5. Atvirųjų nacionalinių analitikos, protų centrų, thinktank'ų sukūrimas (jau veikia keli analogai, bet nepakanka sinergijos). Nacionalinę konferenciją TED.org analogą Seime (genialus veikiantis pasaulinis modelis). Brainstore.com analogo idėjų fabriko įkūrimas (genialus veikiantis pasaulinis modelis). Samdyti geriausius viso pasaulio skirtingų tautų ekspertus ir brainstormingo forma klausti jų geriausių apibendrintų rekomendacijų Lietuvai matomų iš šalies. Įkurti aukščiausio nacionalinio lygio (top level) viešąjį skėtinį visos Lietuvos wikinominį portalą-sistemą apimantį visus projektus, visas įmones ir visus norinčius asmenis entuziastus savanorius protų sinergijai ir keitimuisi kitais aktualiais resursais. Viešoji vadyba rekalauja (ir jau pereina Pasaulyje prie) dar tobulesnio valdymo modelio: wikipolitika (arba omnikratija) sudaro galimybes į sprendimų išgryninimo ir priemimo procesą įtraukti maksimumą nacionalinių protų, globalioje konkurencijoje ir krizėje būtina maksimali protų sinergija. Atviros sistemos viešojo administravimo mechanizmas (politinių wiki portalų pavyzdžiu).
 6. Nacionaliniu mastu skatinti tautą grįžti prie natūralaus miego-būdravimo ritmo (anksti gulti, anksti kelti, atsižvelgti į Saulės ritmą)

Vidiniai saviorganizaciniai reikalai: moteriškieji nacionalinai projektai

 1. nacionalinio emocinio ryšio (bendruomeniškumo), geros atmosferos atgavimas
 2. į šalies vidų,
 3. moteriškasis nacionalinis aspektas
 4. moteriškųjų pareigų projekcija į šeima, organizacijas, Tautą.
 5. Ypatinga dėmesį skirti šeimos vertybių palaikymui (pažinčių tarnyba, jaunavedžių ruošimas, sutuoktinių švietimas, daugiavaikių šeimų skatinimas)
 6. Skatinti ir palaikyti bendruomeninio gyvenimo formas. (socialinė atskirtis Lietuvoje nuolat auga!)

Problemos

 • gimstamumui
 • žmogiškų santykių vertikaliai ir horizontaliai katastrofai
 • socialinei atskirčiai
 • suicidų rekordui,
 • dešimtmečius atitrūkusiems liguistiems mąstymo štampams visoje tautoje įveikti:

Sprendimai

 1. Archetipinių moteriškųjų pareigų bendras išgryninimas nacionaliniu forumu.
 2. Raktinis know how apie šeimą. Norint atstatyti gimstamumą reikia priminti (pirmiausia-jauniems) tėvams (ankstesnių kartų primirštas žinias), kad ir kokiom psichologinėm sąlygom turėti daug vaikų yra malonumas ir laimė. Atstatyti, surinkti iš viso pasaulio šeimos laimės know how. Lietuvoje jau yra atsivežtos tokių giluminių tradicinių žinių esminė raktinė dalis apie vaikų auklėjimo ir auginimo paslaptis. Jas reikia išplatinti masiniais mokymais. Maksimaliai subsidijuoti ir kultu paversti daugiavaikystę. Daugybės vaikų auginimas yra malonumas tuomet, kai poros santykiai yra geriausioje santarvėje - fundamentalios žinios apie šeimos santykių paslaptis taip pat jau pargabentos į Lietuvą.
 3. Norint įšspręsti socialinę atskirtį ir suicidų rekordą (Lietuvoj žudosi daugiausia vyrai!) reikia moteris masiškai mokinti sutuoktinės pareigų bei šviesti apie konfliktų, apkalbų ir piktų žodžių dėsnius. Šis raktinis know how jau yra Lietuvoje.
 4. Santuokoms tarp lietuvių paskatinti: įkurti Valstybinę-Nacionalinę Pažinčių agentūrą (kaip Singapūre) naudojančią visas naujausias ir seniausias pažinčių metodikas ir technolgijas vieningoje sistemoje. Vyriškumo mokymai nes vyrai Lietuvoje yra labai kompleksuoti (pažinčių industrijos analitikos išvados).
 5. Panaikinti vaikų namus.
 6. Įkurti maisto ministeriją (Didžiosios Britanijos pavyzdžiu).
 7. Bedarbiams nedelsiant sukurti nacionalinę internetinę mainų sistemą tarpusavyje keistis paslaugomis, daiktais ir kitais resursais. Lygiai kaip Gib Und Nimm HeidemarieSchwermer.com
 8. Finansams išjudinti ir 6mlrd litų stovinčių privačiuose rankose panaudoti nacionalinei kraujotakai: mikrokreditinė unija per internetą (jau veikia pasaulyje įvairiais variantais) "peer to peer loans" ar "peer to peer lending.
 9. Visom galimom priemonėm skatinti visuomenės aktyvumą, kuriant ir aptariant įvairius politinius, socialinius, ekonominius projektus (atviros konstitucijos projektas, viešojo administravimo atvirumas ir skaidrumas, wikinomikos idėju ir projektų propagavimas, finansų dinamizavimas per mikrokreditines unijas internete "peer to peer loans" ar "peer to peer lending" pavyzdžiu ir pan.)

[redaguoti] Reziume

JM nuomonė: apskritai problema susiveda į 3 temas ir jų vertybinį turinį. (Vertybė yra tai, kas išjudina valią, tampa veiklos motyvu)

 1. Tautiškumas,
 2. vyriškumas,
 3. atvira kolektyvinė kūryba

TG nuomonė: sprendimai susiveda į 2 esminius aspektus gimdančius visą Tautą ir jos gerbūvį -

 1. vyriškąjį ir
 2. moteriškąjį
 3. bei jų tarpusavio apytakos kokybę su visomis jų esminėmis apraiškomis

Nerūšiuotos sprendimų idėjos

 • Įkurti menamo Aristotelio traktato pavyzdžiu pasaulinio lygio "Sveiko jumoro tyrimų institutą". Tikslas: atgaivinti džiaugsmingumo pojūtį ir sveiką jumorą liūdesio ir saulės deficito krašte.
 • Pasalugų bankas
 • LETS nacionalinė pinigų sistema

Kiti patarimai: plėtojimo stadijoje (TG ir JM)

Kitų autorių antikriziniai planai

 1. Vyriausybės planas
 2. Virmanto Galdiko antikrizinis planas

Papildomos pastabos

Šie planai sukurti analizuojant globalios krizės tendencijas ir galimus sprendimus bei projektuojant juos į Lietuvos aplinkybes. Tai daliniai reziume, kai kurios įdomesnės, principinės globalios/nacionalinės krizės analitikos išvados/rekomendacijos. Daugumoje tai yra minkšti, sąlyginai nebrangūs, bet giluminiai, šakniniai, struktūriniai, ilgalaikiai psichologiniai veiksniai. Šalies nuotaiką jie pakeistų iškart.

[redaguoti] Nuorodos