2009 11 10 LUNI Vilnius. Tomas Rastavieta. Vinilinės plokštelės vaidmuo šiais laikais

Iš Laisvasis universitetas.

Peršokti į: navigaciją, paiešką


  • Vinilinės plokštelės reikšmė šiandien ir galimų perspektyvų prognozės;
  • Populiarumo fenomeno analizė;
  • Kolekcionavimas;
  • 9-ojo dešimtmečio šokių muzikos kultūros vaidmuo atgaivinant vinilines plokšteles;
  • Garso kokybės aspektai;
  • Priežiūra bei pasidalinimas asmenine kolekcionavimo patirtimi.


Tomas Rastavieta („Požemis” / 1Ω) – meno ir muzikos „tarnas”, ilgametis vinilinių plokštelių kolekcionierius, garso sistemos Datablender (datablender.net) narys bei nepriklausomas nuo pramogų verslo DJ/selektorius.

Laisvos formos muzikinė paskaita apie vinilines plokšteles vyks 2009 11 10, antradienį, 18:00 val., kavinėje „Pas Erlicką“, Maironio g. 1, Vilniuje.

Tomas Rastavieta. Vinilinės plokštelės vaidmuo šiais laikais

Atrodo kaip tikras stebuklas, kad muzikinės informacijos laikmena – vinilinė plokštelė – yra aptinkama net iki šiol. Nemažas entuziastų būrys vis dar aktyviai naudoja šį technologinį „antikvariatą”, o pastaraisiais metais vinilinių plokštelių populiarumas pradėjo netgi augti Nuostabu tai, kad vinilinė plokštelė vis dar sukasi, nors praėjo daugiau nei 100 metų nuo jos „debiuto”. Kur slypi ši ilgaamžiškumo paslaptis?

Atrodytų, šiame ypač intensyvaus progreso amžiuje vienas tarsi maksimaliai ištobulintas technologijas nuolat keičia kitos – naujesnės ir parankesnės, tačau ir jos greičiausiai pasens, taip ir neįsitvirtinusios kaip tinkamas standartas patogiam masiniam naudojimui. Šitaip atsitiko su plačiomis garso magnetinėmis juostomis, kurios „dingo” dėl atsiradusių patogesnių magnetinių kasečių, bet pastarąsias nuo prekystalių irgi tiesiog „išvalė” į 8-ojo dešimtmečio rinką atėjusios ir didelio dėmesio bei visuotinio pripažinimo susilaukusios kompaktinės plokštelės. Pastarosios irgi nebuvo išimtis, nes šiuo metu neįstengia konkuruoti su rinkos siūlomu „iPod” fenomenu. Kompaktinių plokštelių kasmet parduodama vis mažiau, pasigirsta net nuomonių, kad artimoje ateityje jas ištiks magnetinių kasečių likimas

Mes nežinome, kas bus kitas favoritas šiose „hi-tech varžybose”, bet atrodo, kad muzikinė plokštelė visada buvo garso kokybe nenusileidžianti alternatyva. Viena aišku, kad plokštelė kaip pirmiausia atsiradusi muzikinės informacijos laikmena, turbūt ir išliks visiems laikams pavyzdiniu etalonu, saugomu ne tik muziejuose ir parodose, bet ir aptinkamu nedideliame „pasišventusiųjų rate”. Tarp šių vinilinių plokštelių puoselėtojų – ne tik aistringi kolekcionieriai, melomanai, muzikantai ar diskžokėjai, bet neretai ir atsitiktiniai žmonės, parodantys smalsumą šiai „archajinei” technikai. Neretai išlikę gramofonai yra tapę egzotiška namų instaliacija, o jei jie dar ir veikiantys –„laiko mašina”, įsimintina atrakcija, suteikiančia progos pajusti praeities dvasią.

Be to, pastaruoju metu padidėjęs jaunimo susidomėjimas vinilinėmis plokštelėmis yra įtakotas 9-ojo dešimtmečio pradžioje išpopuliarėjusiai šokių muzikos kultūrai, kuri iki šiol yra bene pagrindinė plokštelių proteguotoja.

Darosi madinga kolekcionuoti vinilus, daugeliui šis užsiėmimas tampa aistra ir hobiu: žmonės perka, mainosi, dovanoja, ieško internete ar rausiasi įvairiuose pasaulio „blusų turguose”. Toks reiškinys aiškinamas žmonių noru turėti kažką „tikro”, tarytum prisitraukti arčiau prie savęs tą mėgiamos muzikos dalelę, išreikstą klasikiniu formatu. Kitiems yra svarbus ne tiek pats vinilas, kiek jo viršelio apipavidalinimas, kuris kartais yra menas pats sau. Be to, tai ir investicija – daugeliui tai šiuo metu tapo pelningu verslu. Apstu vinilų, tapusių vertybe, kurių vertė ilgainiui kyla, nes XX amžiaus muzikos raidoje yra nemažai pasimetusių ir nebeatnaujinamų egzempliorių. Tarp tokių – daugybė džiazo, funk, bliuzo, roko atlikėjų kūrinių, išlikusių tik vinilinėse plokštelėse ir tapusių aistringų kolekcionierių paieškos objektu.

Nors vinilais ir nėra patogu naudotis, tačiau jie nenusileidžia šiuolaikinei aparatūrai garso kokybe, o meniniu viršelio apipavidalinimu bei savotiško klausymosi ritualo estetika stipriai išsiskiria iš kitų muzikos klausymosi technologijų. Besisukančios plokštelės vaizdas yra „amžių trukęs hipnozės seansas”, romantizavęs mūsų buitį bei tapęs reikšmingu simboliu muzikos pasaulyje.

Komentarai

Vardas (būtina įrašyti):

Jūsų interneto svetainė (nebūtina):

Komentaras:

saga rašė ...

Malonu skaityti:) Saunuolis Tomai..... Perzvelgiu savo kolekcija ir sirdziai miela, nesiruosiu ispardavineti.

--saga 11:12, 2009 lapkričio 7 (UTC)

dreaderlock kiba rašė ...

Don't gain the world and lose your soul;

wisdom is worth more than silver or gold.

--dreaderlock kiba 12:40, 2009 lapkričio 10 (UTC)

a. rašė ...

tobula laisvos formos paskaita :}

--a. 18:43, 2009 lapkričio 10 (UTC)

Aleksas rašė ...

  Daug kam galite būti tikru lobiu. Kad ir man. Taip ilgiuosi savo paauglystės melodijų... "Marko Polo" , "Esperanco" , "Mamaliuk" ir daug daug kitų...
  Kadangi daug metų dirbau televizijoje ir kūriau įvairius filmukus, tai turiu apie 10 Gigobaitų instrumentinės muzikos. Su kokiu malonumu pasikeisčiau muzikiniais kūrinėliais ...

linaaleksas@gmail.com

--Aleksas 13:19, 2010 sausio 31 (UTC)