Valstybė finansuos mažiau būsimųjų studentų

Iš Laisvasis universitetas.

08:55, 2009 sausio 8 versija naudotojo Pocka (Aptarimas | įnašas)
(skirt) ←Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija→ (skirt)
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Įvedus „studijų krepšelio“ principą sumažės valstybės finansuojamų vietų skaičius. Nebeliks ir iš dalies valstybės finansuojamų studijų, tačiau žadama, kad aukštojo mokslo prieinamumas nenukentės, nes bus sukurta sistema, leisianti studentams pasiskolinti. Tuo metu už studentų teises kovojantis visuomeninis judėjimas ketinimus vadina „užkulisiniu susitarimu“.

Apie tai trečiadienį po Vyriausybės posėdžio kalbėjo Premjeras Andrius Kubilius ir švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius.

Pasak Vyriausybės vadovo, tam, kad reforma startuotų jau nuo kitų mokslo metų, atitinkamiems įstatymų pakeitimams iki kovo 1 dienos turi pritarti Seimas.


Visuomeninis judėjimas sako – „ne“

Naujoms reformoms priešinasi studentų atstovai. Visuomeninio judėjimo „Už kokybišką ir prieinamą mokslą Lietuvoje“ atstovo Nerijaus Stasiulio teigimu, šiandien išsakyti švietimo ministro teiginiai skambėjo prognozėse dar iki Seimo rinkimų.

„Taip yra daroma, nes nauja tvarka bus naudinga bankams, kurie gaus didelį pelną, įgyvendinus projektą. Manome, kad tai yra užkulisinis susitarimas“, - lrt.lt sakė N. Stasiulis.

Jis dar kartą patvirtino, kad jau ruošiamasi studentų mitingams ir akcijoms, kurių metu bus stengiamasi informuoti, kad yra parengta alternatyva projektui, kurį siūlo švietimo ministras. N. Stasiulio teigimu, universitetams reikėtų ne brangiai apmokestinti savo paslaugas, o optimizuoti veiklą.


LSS ramina studentus

Lietuvos studentų sąjungos (LSS) prezidentas Jonas Okunis ELTAI teigė pozityviai vertinantis naujosios valdžios ketinimus visiškai finansuoti vieno asmens studijas, taip pat įvedant konkurencinius mechanizmus didinti studijų kokybę.

„Kol kas nėra apsispręsta, kiek bus skiriama studijų krepšelių. Nieko blogo, jei nežymiai mažės valstybės finansuojamų vietų, šiais metais dalis jų buvo neužpildyta, juolab ir dėl demografinės padėties vis mažiau asmenų ateina į universitetus. Svarbu, kad studijos išliktų prieinamos“, - sakė J. Okunis.

Pasak LSS vadovo, teisė universitetams patiems nusistatyti studijų kainą yra numatyta pagal Konstitucinio Teismo išaiškinimą.

„Ji neturėtų būti tiek aukšta, kad atbaidytų jaunuolius nuo studijų Lietuvoje ir skatintų rinktis jas užsienyje“, - sakė J. Okunis.

LSS vadovas kritiškai atsiliepė apie grupės studentų raginimus protestuoti prieš pertvarką.

„Jie skleidžia tikrovės neatitinkančią informaciją, esą studijų kaina pakils iki 40 tūkst. litų. Taip nebus. Be to, išlieka valstybės finansuojamos vietos“, - būsimuosius studentus ramino J. Okunis.


Reforma skatins konkurencingumą

Pasak Premjero, universitetų gyvenime atsiras daug pasitempti juos skatinsiančios konkurencijos. Be to, kad aukštosios mokyklos varžysis, į kurią iš jų atkeliaus studentas su krepšeliu, joms bus suteikta daugiau autonomijos.

„Visiškai akivaizdu, kad konkurencinėje kovoje būna laimintys ir būna nelaimintys. Nelaiminčios aukštosios mokyklos turi galvoti apie savo ateitį“, - sakė A. Kubilius.

Tuo metu švietimo ir mokslo ministras pažymėjo, kad prie naujos studijų finansavimo sistemos bus pereinama laipsniškai. Jei parlamentarai pritars reformą įtvirtinantiems teisės aktams, pokyčius pajus jau dabartiniai abiturientai, kurie nuo rugsėjo 1-osios taps aukštųjų mokyklų studentais.

Dabartiniams studentams naujovės nebus taikomos.

Visiškai prie „studijų krepšelio“ principu pagrįsto finansavimo esą bus pereita per ketverius metus.


Krepšelio metodika – rengiama

G. Steponavičiaus teigimu, krepšelį valstybė skirs gerai besimokantiems. Jis bus skiriamas visam studijų laikotarpiui.

Jei valstybės finansuojamą krepšelį turintis studentas iškris iš aukštosios mokyklos, jis bus perleidžiamas už savo studijas iki tol mokėjusiam studentui.

Visiškai studijos bus finansuojamos ir iki 10 proc. gerai besimokančiųjų iš mokamų vietų.

Kiek sumažės valstybės finansuojamų vietų kitais mokslo metais, švietimo ir mokslo ministras negalėjo atsakyti. Pasak jo, tai priklausys ir nuo krepšelio metodikos, kuri šiuo metu yra rengiama.

Taip pat ketinama nustatyti maksimalią „studijų krepšelio“ principu finansuojamų studijų kainą, o studijų kainą mokamoje vietoje universitetams leisti nusistatyti patiems.

G. Steponavičius tikino, jog taip nebus labai pakelta kaina tiems, kam patiems teks mokėti už studijas. „Nėra geresnio vaisto kainų mažėjimui, o ne didėjimui, nei konkurencija“, - sakė ministras.

Taip pat jis pažymėjo, kad nesumažės studijų prieinamumas, nes bus sukurta studentui palanki paskolų sistema. Ji, anot G. Steponavičiaus, turėtų startuoti nuo liepos 1 dienos.


Lėšos – į šešis katilus

Pasak ministro, nuo rugsėjo 1-osios mokslus aukštosiose mokyklose pradėsiančiųjų „studijų krepšeliams“ biudžete yra numatyta 51 mln. Lt, tad studijoms finansuoti bus skiriama 30 proc. didesnė suma nei buvo skirta šių mokslo metų pradžioje.

„Finansuojamų studijų vietų sumažės, nes valstybė dengs visą 100 proc. vieno asmens studijų kainą, o ne 47 proc., kaip yra dabar. Taigi bus įvykdytas Konstitucinio Teismo sprendimas“, - sakė G. Steponavičius.

Ministro teigimu, lėšos bus išskirstytos į „šešis pagrindinius katilus“, tokius kaip humanitariniai, tikslieji mokslai, biomedicina, menai.

„Ne visos kryptys gaus vienodai lėšų. Pavyzdžiui, tiksliųjų mokslų kaštai yra didesni nei humanitarinių. Taip pat bus atsižvelgiama į šalies visuomenės, ūkio, socialinius poreikius“, - sakė G. Steponavičius.

Pasak Premjero, universitetų gyvenime atsiras daug pasitempti juos skatinsiančios konkurencijos. Be to, kad aukštosios mokyklos varžysis, į kurią iš jų atkeliaus studentas su krepšeliu, joms bus suteikta daugiau autonomijos.

„Visiškai akivaizdu, kad konkurencinėje kovoje būna laimintys ir būna nelaimintys. Nelaiminčios aukštosios mokyklos turi galvoti apie savo ateitį“, - sakė A. Kubilius.

lrt.lt 2009 01 07


Komentarai

Vardas (būtina įrašyti):

Jūsų interneto svetainė (nebūtina):

Komentaras:

Aptarimas:Valstybė finansuos mažiau būsimųjų studentų