VikiLIETUVA projektas

Iš Laisvasis universitetas.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Startinis portalas - VikiLIETUVA

Čia vyksta diskusija ir platesnis aprašymas.

Įžanga

Perskaitęs Audriaus Nako paskaitos santrauką ir vėl panaršęs po http://ekspertai.eu

Ypač sunervino visokių slaptų Lietuvos ateities strategijų kūrimai, kurias gamina kažkokia uždara grupelė žmonių. Pasaulis dabar toks sudėtingas, kad net geriausi specialistai negali pasiūlyti tinkamo sprendimo- jis turi ateiti atviros diskusijos keliu.

Laisvasis universitetas pajėgus kurti tiek strategijas tiek labai konkrečias idėjas. Vieną tokią norėčiau pristatyti ir su visų pagalba ištobulinti. Pradžiai tai bus tik padrikos mintys, kurias reikės sujungti į aiškią koncepciją, pagrįsti pavyzdžiais.

Vizija

Turėtų būti sukurta oficiali erdvė, kurioje būtų kaupiamos žinios reikalingos šalies tobulėjimui.

Ši sistema padėtų mažinti korupciją, išlaidas šalies valdymui, plėtoti demokratiją, prisidėti prie dar spartesnio kūrybinės visuomenės vystymosi.

Šiuo metu pastebimos problemos ir trūkumai

  • Informacija
  • Progresyvios idėjos nėra prieinamos, nepasiekia tų, kurie turi resursų joms įgyvendinti.
  • Žinios yra išskaidytos, neindeksuotos, nepasiekiamos, dažnai daug kartų dubliuojamos, nes joms tvarkyti netaikoma efektyvi sistema.
  • Biudžeto lėšos dažnai naudojamos neefektyviai, dėl korupcinių ryšių, nekompetencijos.
  • Informacija apie rengiamus projektus dažnai pasiekia visuomenę labai nepatogia forma, pavėluotai, kai jau vėlu padaryti realią įtaką.
  • Interneto svetainės
  • Naudojamas atgyvenęs, statiškas informacijos pateikimo modelis. Svetainės visiškai neinteraktyvios.
  • Naudojamos uždaros (nuosavybinės) svetainių turinio valdymo sistemos. Tai reiškia, kad negalima laisvai keisti svetainę administruojančios įmonės, kuriai priklauso konkreti turinio valdymo sistema.
  • Naudojama daugybė skirtingų, tarpusavyje nesuderinamų turinio valdymo sistemų. Kiekvieną kartą kuriant naują svetainę viskas daroma nuo pradžių, tai reikalauja didelių išlaidų, o visiškai neduoda realios naudos
  • Lėšos skiriamos uždaroms sistemoms tobulinti patenka privačioms kompanijoms. Visuomenė negali pasinaudoti patobulinimais, darytais už valstybės lėšas.
  • Svetainės kuriamos "dėl paukščiuko", jose esanti informacija pasenusi, nenaudinga.

VikiLIETUVA veikimo principas

  • VikiLIETUVA - viki svetainė naudojanti laisvą (atviro kodo) turinio valdymo sistemą. Pvz. laiko patikrintą ir šiuo metu populiariausią - Mediawiki [1]
  • Visos valstybinių įstaigų interneto svetainės palaipsniui perkeliamos į šią sistemą.
  • Kiekvienas žmogus gali susikurti sistemoje naudotojo vardą. Naudotojai skirstomi į grupes, kurios sudaromos pagal įstaigą, skyrių ar pan. Tam tikras sritis sritis gali redaguoti tam tikros naudotojų grupės.
  • Pagrindinės sritys:
  • Vieša sritis - joje esančius įrašus gali redaguoti visi, tiek registruoti tiek neregistruoti naudotojai.
  • Specialioji sritis - joje esančia informaciją gali redaguoti tik tam tikrai naudotojų grupei priklausantys naudotojai. Tačiau puslapių aptarimuose reikštis gali visi.
  • Vidinio naudojimo sritis - sritis kurią gali matyti tik tam tikros grupės naudotojai (pvz. įstaigos, vidiniai darbiniai dokumentai, juodraščiai ir t.t.) logiška, kad ir tokių puslapių aptarimai matomi tik ją redaguoti galinčios grupės nariams.
  • Bet koks puslapis gali būti lengvai perkeliamas iš vienos srities į kitą, pvz. juodraštis ruošiamas vidinio naudojimo srityje, o baigus ruošti, jis perkeliamas ir paskelbiamas viešai. Taip pat labai lengvai galima priskirti naudotojų, galinčių redaguoti puslapį grupes.
  • Pageidautina, kad kuo mažiau informacijos užsilaikytų vidinio naudojimo srityje. Bet koks baigtas dokumentas, įsakymas, prašymas, ataskaita ir t.t. privalo būti vieši.
  • Turi būti sukurti patogūs, aiškūs dokumentų šablonai, sistema leidžianti patogiai sekti ir archyvuoti dokumentus, daryti jų PDF kopijas, popierines kopijas ir t.t.
  • Aiški sistema, leidžianti identifikuoti kiekvieną popierinę ir PDF dokumento kopiją, dokumento versiją (jei jis buvo keistas). Greitai rasti dokumentą viki sistemoje. Tai gali būti brūkšninis kodas, kurį galėtų naudoti automatizuotos sistemos ir žmogui perskaitomas raidžių/skaitmenų kodas, kurį įvedus į paiešką galima būtų rasti norimą dokumentą.

Bus daugiau.

Komentarai

Vardas (būtina įrašyti):

Jūsų interneto svetainė (nebūtina):

Komentaras:

Įdomios mintys yra išdėstytos Valentino Kilmašausko vizijoje: “Laiškas iš ateities. Trumpas netolimos dabarties žodynėlis: nuo ateities iki WikiLietuvos”

[2] --Leon187 19:35, 2008 rugsėjo 30 (EEST)


Geras. Tikrai neabejojau, kad tokios idėjos kažkur sklando, tik kaip jau ir rašiau, kad kas jas išgirstų ir įgyvendintų. Ar bent būtų būdas, kaip kaip jomis efektyviai dalintis. Tiesa sakant LUNI prie to ir eina. Gal kartais asmeniškai pažįsti Valentiną Klimašauską? Manau būtinai reikėtų pakviesti jį papasakoti apie savo viziją Laisvąjame universitete. Ingis 21:57, 2008 rugsėjo 30 (EEST)

Ingi, Valentinas - tai žmogus, kuris mums suteikė ŠMC patalpas. Draugausim su juo ir toliau. Galime pakviesti ir kaip lektorių. Aš irgi nustebintas, kad tavo ir jo mintys beveik sutampa. O šiaip jis yra ŠMC kuratorius. Ir ne tik. Pocka 00:45, 2008 spalio 1 (EEST)

Aišku žinosim, Pocka. kaip matome, pasaulis mažas. Ir vis mažėja. Ingis 02:16, 2008 spalio 1 (EEST)

Žinių prieinamumas

  1. Progresyvios idėjos nėra prieinamos, nepasiekia tų, kurie turi resursų joms įgyvendinti.
  2. Žinios yra išskaidytos, neindeksuotos, nepasiekiamos, dažnai daug kartų dubliuojamos, nes joms tvarkyti netaikoma efektyvi sistema.
nuorodos lt.wikipedia.org - žinių tinklavietė, sisteminės informacijos branduolys. Rašykime ten. --Brox 08:41, 2008 spalio 27 (EET)
- yra tokia idėja maksimaliai integruotis į wikipediją, wikiversity [3] tik aš esu visiškas wikipedijos naujokas, todėl kol kas tik labai nedrąsiai, po truputį tuo domiuosi. Labai būtų faina, susitikti ir aptarti tokias galimybes su žmonėmis, turinčiais daugiau patirties wikipedijoje. Tarkim ketvirtadienį, po LUNI paskaitos. Ingis 10:31, 2008 spalio 27 (EET)

cloo rašė ...

Teisinga idėja. Ir teisinga kad tai būtų kuo stipriau centralizuota. Tad geriausia būtų pakišti po kokia nors stipria vėliava - kad ir piliečių santalkos. Nes nuo visuomenės pasitikėjimo moderuojančia institucija priklausys viso projekto įvaizdis ir sėkmė.

Vienas bandymas yra čia: http://lietuva.ideascale.com/ Sakyčiau technologiškai pritaikyta daug geriau negu wiki, tačiau pati komercinė platforma vis laikytų ant ribos noro dasipirkti tą ar aną paslaugą, panaikinti reklamą ir pan.

Dar kažkokią idėjų bazę yra sukaupę konservatoriai rinkimų kompanijos metu, tačiau tik išrinkti tą sistemėlę išjungė. Negražu.

Aš būčiau prieš wiki idėją, geriau nors ir su login`ais, bet be tos durnos sintaksės, chaotiškos struktūros ir formalaus dizaino. Tiesiog asmeniškai nemėgstu pildyti wiki, ir turbūt ne vienintelis.

Siūlyčiau netgi pabandyti kūrybingai naudoti wordpress arba kitokią CMS platformą.

--cloo 13:06, 2008 gruodžio 9 (UTC)