2009 09 24 LUNI Vilnius. Lukas Devita. Psichodelinės eros atspindžiai: Amerikos pionieriai

Iš Laisvasis universitetas.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Lukas Devita – publicistas, muzikuojantis piešėjas, ufologas, orientalistikos skaityklos darbuotojas. Rašo straipsnius ir esė muzikos, filosofijos, literatūros bei kultūros studijų temomis. Taip pat publikavo prozos, eilėraščių bei vaizdinių iliustracijų, pristatė originalių dainų soliniuose koncertuose bei projektuose su kitais muzikantais, dalyvavo eksperimentinės muzikos festivaliuose, įrašė instrumentinių elektroninių kūrinių albumų; vedė psichodelinio roko istorijos bei intuityvios muzikos vakarus. Prieš dešimtmetį kartu su Jonu Skendeliu inicijavo pirmąją lietuvišką paranormalių reiškinių bei NSO tyrimų interneto svetainę "San-taka/Astera".

Lektorius yra paruošęs laisvą dviejų dalių ankstyvosios psichodelinės muzikos ir kultūros (1966-1970) apžvalgą „PSICHODELINĖS EROS ATSPINDŽIAI“. Pirmasis užsiėmimas „Amerikos pionieriai“ įvyks rugsėjo 24-ąją, ketvirtadienį, 18:00 val., „Satta“ klube, Vilniaus g. 16 (kieme, greta „Lietuvos ryto“ redakcijos)


Psichodelinės eros atspindžiai: Amerikos pionieriai?

  • Ankstyvoji psichodelinė muzika. Amerikietiškos ištakos, 1966-1967 metai, sąveikos su Britanijos muzikine scena.
  • Beat kultūros įtaka. Avangardinės bei free jazz muzikos įnašas.
  • Sąryšiai su Rytų misticizmu ir etninės muzikos įtaka.
  • JAV psichodelikos atlikėjų bei grupių apžvalga su muzikinių įrašų ištraukomis.
  • Koncertinio plakato menas, Kalifornijos ir Teksaso valstijos, 1966-1970


Amerikos psichodelika
Amerikos psichodelika

„Geriausia psichodelinė muzika yra komunikacija su dieviškuoju savimi“, - galbūt pasakytų Karlas Gustavas Jungas, rūkydamas pypkę Haight-Ashbury komunoje, jei savo magiškojo katino pagalba ten būtų atsidūręs.

Psichodelinėje eroje viska buvo įmanoma, ši muzika be jokių papildomų priemonių padeda pereiti į pakitusią, nuo kasdienės pilkumos išvaduotą sąmonės būseną.

Psichodelikos muzikantai garsų pagalba atvėrė naujus laisvus siekius, kartais įtvirtino savotiškus psichologinius sprendimus, kuriuos klausytojas gali intuityviai perimti, jei yra pasiruošęs, atviras ir imlus.

1966 metais, atvertę gan neįprastą, bent jau Teksaso valstijoje, jaunų vietinių muzikantų plokštelės viršelį su mistiška akimi virš piramidės, rastumėte tokį kreipimąsi: "Nuo Aristotelio laikų žmogus sugrupavo, tiksliau išskaidė savo žinojimą vertikaliai į tarpusavyje nesusietas sritis – Mokslą, Religiją, Seksą, Bendravimą, Darbą etc. Svarbiausias akcentas žmogaus kalboje bei jo žinių kaupimo sistemoje buvo objekto identifikavimas, bet ne ryšiai tarp objektų. Ir jis pats save privertė naudoti protavimo įgūdžius atskiriems atvejams, vienu metu vienai problemai ar situacijai. Ar žmogus galėjo prasiveržti iš už tokio užhipnotizuoto mąstymo būdo, pagaliau suabejoti juo (kaip kad padarė Einšteinas) ir perorganizuoti savo žinias taip, kad jos būtų susietos tarpusavyje, horizontaliai. Tuomet jis įgautų naują sveiką protą, atsivėrusį dėl sugebėjimo suvokti ir pripažinti savo gyvenimą, kaip ištisinį ir vientisą". "The Psychedelic Sounds" ("Psichodeliniai garsai") – šitokio mąstymo paieškos ir sudaro debiutinio "13th Floor Elevators" albumo pagrindą.

Kreipimosi autoriai išreiškia viltį, kad papildomos cheminės priemonės gali padėti praplėsti sąmonę, pakeisti požiūrio kampą, pagal kurį atbukęs žmogus teberūšiuoja žinias. Tačiau netrukus cheminių preparatų vartojimas privertė talentingą "13 aukšto liftų" lyderį Rocky Ericsoną, visų apgailestavimui, atsigulti į psichiatrinę ligoninę. Iki šiol įtakinga grupė bene pirmoji susiejo su muzika terminą, greitu laiku kabinamą prie visko, kas egzotiška, neįprasta ir įmanoma parduoti. Kalbant apie psichodelinį roką, galima būtų jį apibrėžti ir kaip to meto pažangų ketinimą populiarios muzikos forma išreikšti gilesnę dvasinę patirtį. Garsų, žodžių bei spalvų pagalba atkurti bei padėti žmonėms atsiminti aukštesnę sąmonės būseną, kurios apibūdinime lyg ir nėra nieko antgamtiško – meilė, harmonija bei savimonė. Muzika turėjo tapti labiau ritualinė nei pramoginė, skirta dvasią pakylėti, o ne vien tik liūliuoti buitine užmarštimi. Lyg šamanų ar senųjų išminčių pasaulyje, giesmės galėjo įvesti į transą, skleisti idėjas, keisti tautų papročius.

"13th Floor Elevators"
"13th Floor Elevators"

Tokie aukšti siekiai, žinoma, atrodė pretenzingi miesčioniškiems Amerikos piliečiams, kaip ir griežtai "klasinei" Anglijos ar snobiškai Europos visuomenei. Tačiau drąsius permainų užmojus galėjo įkvėpti vien to meto Amerikos "free" džiazo novatoriai. Saksofonistų Johno Coltrane'o ar Pharoah'o Sanderso laisvų garsų tirados gali pasirodyti pagrįstos pašėlusio vėjo ar jūros "kūrybiniais principais" ir, be abejo, laužančios bet kokias įprastines kompozicijos sampratas. Pianisto ir orkestro, tiksliau, "arkestro" (pagal biblijinio laivo pavadinimą) vadovo Sun Ra muzika priminė, kokia atvira skambesiui yra kosminė erdvė ir kiek daug slypi Afrikos ritmuose. Šių džiazo gigantų muzika iš dalies gali būti pavadinta psichodeline, bent jau jie tapo "savi" margaspalvių menininkų tarpe ir vėliau atsidurdavo progresyvių roko muzikos žurnalų viršeliuose.

Viena tokių neprisitaikiusių menininkų poetų grupuotė apsigyveno San Francisko Haight-Ashbury kvartale. Ten susibūrę muzikantai grojo valandomis: dieną nemokamam koncerte parke, o vakarais, – naujai įsikūrusiose "švenčių salėse" – "Fillmore Auditorium" bei "Avalon", tapdami "Grateful Dead" grupe, be kurios Amerikos roko istorija neįsivaizduojama. Su ispanų kilmės gitaristu Jerry`u Garcia jie išvystė meditatyvines instrumentines improvizacijas, paversdami dainas savotiškomis "ragomis", vadovaudamiesi džiazine intuicija bei spontanišku muzikiniu mąstymu. Tai atsiskleidė plokštelėje "Anthem of the Sun" ( "Himnas saulei"), o dar įtikinamiau – "gyvuose" koncertiniuose įrašuose.

Laisvo muzikinio "tęstinumo" roko muzikantai galėjo pasimokyti iš nepamainomo amerikiečių novatoriaus Johno Cage'o, nemažai dėmesio skyrusio "plūduriuojantiems" garsams bei pauzėms. Kita įtakinga roko muzikai asmenybė – avangardistas Terry's Riley'us, "mantrinio" grojimo sintezatoriumi bei vargonėliais pradininkas, lyg Rytų muzikos meistras, galintis nenuilstamai groti savo meditatyvines kompozicijas kiaurą naktį.

Elektrinių vargonų variacijos tapo svarbia Los Andželo grupės "The Doors" dalimi, kuri išvien su "The Byrds" tapo sėkmingiausiomis iš iškilusių psichodelinėje eroje. Taip pat ir "Jefferson Airplane", išgarsėjusi haliucinacine vaikiškos fantazijos daina "White Rabbit" ("Baltas triušis"), neatsiejama nuo jos autorės, pagrindinės grupės dainininkės Grace Slick. Amerikos psichodelinė muzika savo skambesiu buvo labiau minimalistiška, aštresnė ir agresyvesnė nei Britanijos. Nors yra išimčių, kaip kad "paplūdimio berniukų" šedevras, daugiaprasmiškai pavadintas "Pet Sounds" – švelnus, ypač vientisas bei melodingas 1966 metų albumas, kurio visas dainas vienu įkvėpimu parašė grupės "Beach Boys" "brolis-atsiskyrėlis" Brianas Wilsonas, atspindėdamas brandą ir bandymą studijos prieblandoje nušlifuoti popdaineles iki deimantinio blizgesio.

Psichodelinės eros perversmai iškėlė originalias, savitą filosofiją turinčias asmenybes, greitu laiku tapusias savo kartos legendomis, kaip Jimį Hendrixą ar Jimą Morrissoną. Pakankamai skirtingi artistai, abu žavėjosi Amerikos indėnų mitologija – savo poezija bei dainomis padėjo iškelti ją iš užmaršties, lyg iš nuotrupų bandydami atkurti sudaužytą savo šalies sielovaizdį.


Velvet Underground "Loaded"
Velvet Underground "Loaded"

"The Doors" atvėrė duris į šamanistinį–dionistinį pasaulį, nors pradžioje Jimas Morissonas tik svajojo tapti tokia įžymybe, kaip dabar jau primiršta grupė "Love". Neatsitiktinai, nes tuomet jau populiarios Kalifornijoje "Love" lyderis Arthuras Lee rekomendavo Jimo grupę plokštelių firmos "Elektra" įkūrėjui, prodiuseriui Jacui Holzmanui. Meksikiečių kilmės gitaristas ir dainų autorius Lee drastiškai augino grupės skambesį nuo tradicinio folko link triukšmingesnio ankstyvojo "garažo" stiliaus tol, kol kūrybine "Love" kulminacija tapo 1967 metų albumas "Forever Changes" ("Amžinos permainos"), puikiai atspindintis bendrą jaunųjų neprisitaikiusiųjų nuotaiką, ieškojimus, pasimetimą ir nervinę įtampą. Skambesiu suvienijęs akustines gitaras, styginių orkestruotes, švelnią bei dinamišką ritmiką, poetišku A.Lee balsu albumas pateikia vieną ryškiausių savo laikmečio reziume.

Dar niūresnį tikrovės atspindį perteikė Niujorko grupė "Velvet Underground", savitai išnaudodama psichodelinę techniką repetatyvinėms, aštraus skambesio kompozicijoms. Popmenininko Andy Warholo "Fabrike" repetavusi ir koncertavusi (pradžioje sąmoningai tarp šių veiksmų ribos nebrėžianti) grupė, turbūt sulaukė tiek pasekėjų, kiek buvo klausytojų. "Velvet Underground" buvo lyg savotiška atsvara tuometiniam "vaivorykštės spalvų muzikavimui" – juodai apsirėdę, juodais akiniais prisidengę "psichodeliniam" apšvietime, jie grojo ilgiausias šaižaus garso pjeses, pastiprintus Johno Cale'o elektriniu altu (su bosinės gitaros stygomis), kas tapo rupios muzikos "ties triukšmo riba" pradžia, visų niūrių temų roko istorijoje paskelbimu ir įsimintinomis dainomis, kartais be galo lyriškomis, kaip kad "Sunday Morning". "Velvet Underground" vieni pirmųjų pademonstravo, kaip gabūs muzikantai sugeba meniškai suderinti ekstremaliausius skambesio kraštutinumus. Net vizualiai tai buvo paliudyta – juodos grupės fone stovėdavo baltai apsirėdžiusi dainininkė Nico ir, kol nedainuodavo, tiesiog reikšdavo priešybių vienovę. Debiutinis 1967 metų albumas "Velvet Underground And Nico" laikomas vienu geriausiu roko istorijoje ir, pasak grupės lyderio Lou Reedo, buvo įrašytas per keletą valandų. Andy Warholas čia ne tik debiutavo kaip prodiuseris, bet pateikė ir įmantrų viršelio apipavidalinimą, – legendinį bananą baltame fone.

Vaizduojamasis menas vis glaudžiau siejosi su muzika, koncertų organizatoriai siekė pabrėžti naujos kultūros išskirtinumą spalvingais bei šokiruojančiais plakatais. Salės apšvietimas tapo savarankiška koncerto dalimi, ne mažiau svarbia už atlikėjus, "psichodelinės šviesos" buvo išgaunamos diaprojektoriais su spalvota, nuo karščio mirguliuojančia žele, spaudos dažais ar aliejumi. Tai nebuvo sumanyta kaip pramoginė linksmybė, bet kaip meninio poveikio dalis, deranti su garsu, atlikėjų scenine apranga, choreografija, plokštelių viršelio dizainu. Taip pat išdilo riba tarp klausomos ir šokamos muzikos, nes ji buvo priimama įvairiais lygmenimis, ir judesys, vaizdas galėjo pratęsti muzikos suvokimą bei išgyvenimą. Toje pat terpėje pirmąkart plačiau pasireiškė ir Amerikos kino avangardistai. Visa tai tapo pagrindu vėliau vadinamai "multimedijai".


Haight-Ashbury
Haight-Ashbury

Dažniausiai liudijama, kad pirmuosius "psichodelinius" plakatus nupiešė muzikantai George'as Hunteris ir Mike'as Fergusonas iš grupės "The Charlatans" savo koncertams "The Red Dog" salūne 1965 vasarą. Dailininkai spontaniškai kurdavo "banguojančius" šriftus, piešdami visą afišą ranka, skubotai organizuojamiems koncertams Haight-Ashbury salėse. Dažnai paskutiniu momentu ar "pakylėtoj" atmosferoj, kas galbūt tik padėjo jų darbams tuometiniam plakato mene tapti sprogimu, nuaidėjusiu per visą Ameriką, ir vėliau įkvėpusiu kontinentus iki pat Azijos. Iškiliausiomis Vakarų pakrantės dizainerių dirbtuvėlėmis tapo "Family Dog" ir Billo Grahamo prezentacinė kompanija.

Tačiau vaivorykštinės vizijos buvo tik savotiški drabužiai pakitusiam mąstymui ir atvirai sąmonei, – pagrindinėms Kalifornijos permainų varomosioms jėgoms.

Įvairiausius jaunimo judėjimus sutraukė pirmasis stambesnis renginys San Francisko "Aukso vartų" parke 1967 metų sausį. Jo organizatorius, vienas iš "pogrindinio" leidinio "San Francisco Oracle" redaktorių, Allenas Cohenas įvardino jį "Genčių susirinkimu" siekiant "suvienyti visuomeninį aktyvumą ir meilę", o plačiau įvykis tapo žinomas daugiaprasmiu "Human Be-In" vardu, ką galima būtų interpretuoti ir kaip "Žmogau, būk atbudęs". Kalifornijos bruzdėjimo kulminacija tapo 1967 "Meilės vasara", kai šimtas tūkstančių suplaukė į Haight-Ashbury rajoną, o paskui juos – dar tiek pat turistų, FTB agentų, narkomanų, prekeivių, mafijozų ir provokatorių, kaip prisimena Allenas Cohenas, kol policijos reidai galiausiai privertė daugelį rimtų aktyvistų, tame tarpe rašytoją Keną Kesey, iškeliauti, po pasaulį skleidžiant permainų sėklas. Žinoma, Haight-Ashbury traukė visus, kaip laisvos meilės, sąmonės praskaidrėjimo ar euforijos rojus, bet ši vieta įkūnijo ir kitą svarbų "sixties", naujos asmenybės, aspektą, – pacifizmą bei toleranciją, kartais susiliejusią išvien su vidine ar išorine psichodeline patirtimi. Pasak Alleno, "mes laukėme vasaros, kaip vaikų kryžiaus žygio per Ameriką, gelbėjančio šalį ir visą pasaulį nuo militaristų diktato, ir pagrindinės karų priežasties – vidinio pykčio, gobšumo bei materializmo. Mes tapatinome save su pasauliu, kaip vientisą, nedalomą socialinę esybę, suvokėme planetą, kaip vieningą aplinką, ir laikėme Žemę rūpestingais namais. Mes tikėjome, kad meilė įveikia baimę ir mažos komunos galėtų pakeisti "klases", patriarchalinę šeimą ar visuotinį susvetimėjimą. Nuo pat 1965 metų hipiai puoselėjo jausmą, kad karinga dvasia, skatinanti žmogų dominuoti ir naikinti kūriniją bus transformuota visų šventųjų įkvėpimu. Mūsų didvyriai buvo Mahatma Ghandis bei Martinas Lutheris Kingas. O taip pat jėgų mes sėmėmės iš Rytų išminties lobyno, persikeldami per laiko ir erdvės vandenynus studijavome Upanišadas, Dao de dzing, budistinius šventraščius, dzen meditacijos nuorodas savo praktikai. Hermanno Hesse's "Sidharta" ėjo iš rankų į rankas, kreipėmės į Europos šamanistinę praeitį, ankstyvąją Krikščionybę, Egipto magiją ir, kaip žinia, atsigręžėme į Amerikos indėnų mitologiją".

Drąsūs polėkiai, kultūrų sintezė, pažinimo siekis kaip tik ir atsispindi psichodelinės eros muzikoje, kuri pajėgi atgaivinti idealus ir jau vien todėl nustoja būti tik "senienų mėgėjų" objektu. Pagaliau psichodelika, "sielos matymas", tai ir pats muzikos komponavimo būdas, kūrybinis nusiteikimas, vidinės ramybės ir skaidraus mąstymo ilgesys, įtakingas šių dienų jaunoms grupėms, ypač Jungtinėje Karalystėje.

Komentarai

Vardas (būtina įrašyti):

Jūsų interneto svetainė (nebūtina):

Komentaras:

lu rašė ...

"playlist'as" (fragmentai, nebūtinai tokia seka) QUICKSILVER MESSENGER SERVICE - Happy Trails - 1968 1.Who Do You Love 2.When You Love 3.Where You Love JEFFERSON AIRPLANE-After Bathing At Baxter’s - 1967 4.A Small Package Of Value Will Come To You, Shortly -Surrealistic Pillow-1967 5. Embryonic Journey 6.White Rabbit KIM FOWLEY 7.The Trip 13TH FLOOR ELEVATORS 8.You're Gonna Miss Me - The Psychedelic Sounds Of - 1966 9. I Had To Tell You - Easter - 1967 BLUES MAGOOS - Psychedelic Lollipop - 1966 10. (We Ain't Got) Nothing Yet 11.Love Seems Doomed 12. Scarecrow's Love Affair – Basic - 1969 THE SEEDS 13.Pushin' Too Hard - Seeds - 1966 14.Travel With Your Mind - Future - 1967 KALEIDOSCOPE 15.Nobody SADDHU BRAND 16.Whole Earth Rhythm – Saddhu Brand - 1970 STRAWBERRY ALARM CLOCK 17.Rainy Day Mushroom Pillow 18.Sit With The Guru CHOCOLATE WATCH BAND No Way Out -1967 19.Gone And Passes By 20.Voyage OF The Trieste - Inner Mystique - 1967 LOVE - Da Capo - 1966 21. Orange Skies 22. Seven and Seven Is THE DOORS 23. Break On Through (To the Other Side) – 1967 THE ELECTRIC PRUNES I Had Too Much To Dream Last Night - 1967 24.I Had Too Much To Dream Last Night - 1967 THE ELECTRIC PRUNES Mass In F Minor - 1967 25.Kyrie Eleison THE BIRDS The 5th Dimension - 1966 26.Eight Miles High (bus daugiau)


--lu 08:30, 2009 rugsėjo 22 (UTC)

Pocka rašė ...

Lukai, bet perklausyti 25 gabalus reikia beveik 2 valandų...

--Pocka 20:57, 2009 rugsėjo 22 (UTC)

lukas rašė ...

o kaip reikėdavo kelių amžių literatūrą perskaityt per semestrą:)) gerai, pabraukiu dar, kad čia siūlomi tik fragmentai, pagal tai kiek spėsim,aišku

--lukas 07:10, 2009 rugsėjo 23 (UTC)

lukas rašė ...

papildomų fragmentų "playlist'as", arba savarankiškam darbui:)' GRATEFUL DEAD - Live/Dead - 1969 Dark Star BEACH BOYS Pet Sounds - 1966 1.Pet Sounds 2.Caroline No NAZZ - 1968 3.Crowded BOB DYLAN Blonde On Blonde - 1966 4.Rainy Day Woman #12&35 CROSBY,STILLS,NASH&YOUNG Woodstock-2 - 1969 5.Marrakesh Express THE MOTHERS OF INVENTION - Freak Out! - 1966 6.Hungry Freaks, Daddy FRANK ZAPPA - Hot Rats - 1969 7.Peahces En Regalia SPIRIT 12 Dreams Of Dr.Sardonicus - 1970 8.Love Has Found The Way 9.Space Child THE STEVE MILLER BAND Brave New World - 1969 10.Space Cowboy IRON BUTTERFLY - In-A-Gadda-Da-Vida - 1968 11.In-A-Gadda-Da-Vida THE STOOGES - Fun House - 1970 12.Fun House 13.We Will Fall - Stooges - 1969 THE JIMI HENDRIX EXPERIENCE - Sountrack to the Movie "Experience" -1969 14.Sunshine Of Your Love VELVET UNDERGROUND - The Velvet Underground &Nico 15.Sunday Morning 16.Heroin 17.I'll Be Your Mirror SILVER APPLES - 1968 18.Oscillations 19.Seagreen Serenades


--lukas 07:20, 2009 rugsėjo 23 (UTC)

Equus rašė ...

O kelintą čia valandą pradžia? Galima vėliau ateiti?:)

--Equus 17:57, 2009 rugsėjo 23 (UTC)

Pocka rašė ...

Pradžia 18:00. Baigsis apie 20:00. Ateiti galima bet kada.

--Pocka 09:56, 2009 rugsėjo 24 (UTC)

a. rašė ...

nuostabi paskaita buvo. nuostabi.

--a. 20:20, 2009 rugsėjo 24 (UTC)

dgj rašė ...

Kas nebuvo paskaitoje, gali perklausyti paskaitos garso įrašą. http://www.luni.lt/index.php/LUNI_Vilnius_2009_09_24_Lukas_Devita._Psichodelin%C4%97s_eros_atspind%C5%BEiai._Amerikos_pionieriai_(garso_%C4%AFra%C5%A1as)

Paskaita, tiesą pasakius, tikrai buvo nuostabi.

--dgj 05:20, 2009 rugsėjo 25 (UTC)