2009 05 21 LUNI Vilnius: Artūras Liutostanskis, Vytenis Čubrinskas. Visata, mokslas ir mes

Iš Laisvasis universitetas.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Artūras Liutostanskis (23 m.)

  • Interesai: mokslas, gamta, harmonija, komunikacija
  • Studijuoja: socialiniai mokslai
  • Dirba: AB Maxima
  • Mokslinė veikla: jokios


Vytenis Čubrinskas (23 m.)

  • Interesai: socialiniai mokslai, tikslieji mokslai, gatvės menas
  • Studijuoja: rinkodaros vadybos magistrantas
  • Dirba: rinkos tyrimų bendrovėje
  • Mokslinė veikla: jokios


Du bendraminčiai, suvesti gyvenimo (ši sąvoka iš tikro neatitinka to žodžio, kuris turėtų čia būti) per atsitiktinumą, o gal ir sutapimo dėka, pradėjo domėtis jiems įdomiais dalykais, kad geriau pažintų aplinką, kurioje gyvena, ir orą, kuriuo kvėpuoja ne tik jie, bet ir visi (BEGALYBĖ). Kiekvieną dieną jie stengiasi praleisti kuo turiningiau – klausydamiesi pasakojimų apie kvantine fiziką ir filosofiją, skaitydami knygas, būdami gamtoje ir artėdami prie logiškumo bei paprastumo prasmės ČIA ir DABAR.

Visata, mokslas ir mes

Visata ir mes

Žmogus, kiekvienas bent šiek tiek mąstantis savo egzistencijos žemėje laikotarpyje, susiduria su jį kamuojančiais klausimais. Vieni į juos stengiasi gilintis, kiti gi kasdieninėje rutinoje nespėja suprasti ne tik savo minčių, jausmų, išgyvenimų, blogio, gėrio, nuotaikų kaitos, informacijos srauto (televizija, internetas, radijas, draugų aplinka, darbas, spauda), bet ir artimiausio žmonių rato. Pirmieji įdeda šiek tiek pastangų ir noro, kad suvoktų save ir aplinką. Jie vadovaujasi ne tik savo žodžiu, bet ir plečia akiratį stebėdami kitus ir darydami išvadas, keldamas tikslus ir idėjas. Trumpai tariant, tampa mažas minčių generatoriais, kurie naudoja žinias ir patirtį kaip veiklos principą.

Kai pradėjome gilintis į savo mintis ir į sistemą, kuri mus supa, supratome, kodėl anksčiau buvome tokie sukaustyti. Su mintimis, teorijomis ir naujomis žiniomis ateina laisvė, paprastumas ir tam tikras suvokimas, kad žmogus tikrai nėra toks svarbus šitoje sistemoje. Žmogus tėra nedidelė dalelė protu sunkiai suvokiamame mechanizme, t. y. Saulės sistemoje, mūsų galaktikoje... In finiti...

Remiantis filmu „Aftermath: zero population“ pakalbėsime, kokį pėdsaką žmogus iš tiesų palieka mūsų planetoje.


Mokslas ir mes

Matematines dimensijos mūsų moksle

Trumpas pokalbis apie linijinį mūsų erdvės ir laiko suvokimą. Egzistuoja daugiau nei 4 dimensijos. Ne visos dimensijos žmogui yra visiškai suvokiamos, bet per geometrinę logiką mes galime apčiuopti, kaip pasaulis atrodo iš aukštesnio atskaitos taško. Tai naudinga savivokai: gyvūnai nesugeba savęs pamatyti iš šalies. Primityvūs žinduoliai uždaroje erdvėje juda atmetimo principu, t.y. jie tikrina galimus kelius ir taip randa išėjimą. Žmogus sugeba projektuoti savo poziciją iš šalies, todėl mato save labirinte ir sugeba iš anksto apskaičiuoti maršrutą.

Be to, egzistuoja ir neigiamos dimensijos – tos, kuriose yra mažiau negu mums žinomas pirmasis matavimas – taškas.

Sąsajoje su išmatavimais atsiveria žmogaus minties nuoseklumo problema. Pavyzdžiui, judėdami Gordijaus mazgo paviršiumi, mes suvoktume paviršių kaip plokščią. Iš tiesų kūnas turi tris matavimus, tik mes negalime suvokti trečiojo dėl savo atskaitos sistemos. Panašiai yra ir su judėjimu laike.

Pakalbėsime ir apie įdomius mokslinius terminus/atradimus/sąvokas: atbulinis priežastingumas, tachionai, antimaterija, eksponentinė funkcija.

Nuorodos ir papildoma informacija


Komentarai

Vardas (būtina įrašyti):

Jūsų interneto svetainė (nebūtina):

Komentaras:

opec rašė ...

"Be to, egzistuoja ir neigiamos dimensijos – tos, kuriose yra mažiau negu mums žinomas pirmasis matavimas – taškas."

Taskas yra nulinio matavimo, pirmojo matavimo objektas galetu buti tiese.

--opec 08:00, 2009 gegužės 18 (UTC)

Saulius Norvaišas rašė ...

Hm, bandau suprasti, kokie tie Gordijaus mazgo paviršiai. Gal norėta pasakyti - Miobijaus juostos (Möbius strip)? Neigiamos dimensijos - na, gal ir vertingos darbinės sąvokos, bet pakankamai miela būtų susipažinti su trupmeninėmis dimensijomis (fraktalais), o ir neigiamais plotais - pakelkit menamą vienetą (kuris žymimas raide i) kvadratu ir gausite -1 kvadratinį vienetą ploto. Neblogai tokiame plote pasistatyti namelį ir jame pagyventi šiek tiek.

--Saulius Norvaišas 14:44, 2009 gegužės 18 (UTC)

Vytenis rašė ...

Opekui: galima skaiciuoti ir taip kaip sakote: taskas 0, tiese 1. Sauliui:Mano klaida- is tiesu - Mobijaus, ne Gordijaus. Aciu uz pastaba.

--Vytenis 06:00, 2009 gegužės 19 (UTC)