Kaip naudoti aptarimų puslapius

Iš Laisvasis universitetas.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Pateikiu ištraukas iš Vikipedijos pagalbos skyrelio. Laisvojo universiteto viki reiktų remtis panašiais principais, kaip ir Vikipedijoje, tad šie patarimai puikiai mums tinka.

Aptarimo puslapis yra prie kiekvieno puslapio. Jis skirtas to puslapio turinio, formos, stiliaus, pateikiamos informacijos aptarimui.

Norėdami patekti į straipsnio aptarimų puslapį, spustelėkite nuorodą 'Aptarimas' straipsnio viršuje. Norėdami grįžti į straipsnį, spauskite nuorodą 'straipsnis'. Naują diskusiją aptarimo puslapyje galima pradėti spaudžiant nuorodą "+" puslapio viršuje.

Turinys

[redaguoti] Kam skirti aptarimo puslapiai

Aptarimų paskirtis - tobulinti aptariamo puslapio turinį. Čia gali būti:

 1. keliami klausimai,
 2. išsakoma argumentuota kritika, argumentuotai abejojama pateiktais faktais ir informacijos pateikimo būdu,
 3. faktais grindžiama nuomonė (kodėl reiktų keisti straipsnį).

Straipsnio aptarimuose nerašomos:

 1. Pastabos skirtos straipsnio autoriui, redaguotojui ar kitam Vikipedijos vartotojui, jei jos nėra susijusios būtent su aptariamu puslapiu. Tam skirtas vartotojo aptarimų puslapis, kuriame galima išreikšti pačią įvairiausią poziciją.
 2. Abstraktūs teiginiai apie vienus ar kitus dalykus, kurie nėra skirti straipsnio tobulinimui, o tik bendroms diskusijoms apie straipsnio tematiką (kad būtų apie ką pašnekėti).

Vikipedija nėra diskusijų forumas, todėl pagrindinė aptarimų puslapių taisyklė yra, kad diskutuojama apie straipsnį, o ne apie straipsnio temą.


[redaguoti] Dalyvių diskusijų puslapiai

Kiekvienas prisiregistravęs Vikipedijos dalyvis turi savo dalyvio puslapį, kuris taip pat turi ir aptarimų puslapį. Jei dalyvis yra prisijungęs savo vardu, kiekvieną kartą kai jo aptarimų puslapyje atsiranda naujas komentaras apie tai pranešama tame puslapyje, kurį jis yra tuo metu atsidaręs, ir pateikiama nuoroda, kurią paspaudus matoma koks naujas komentaras parašytas. Įsidėmėkite, kad tai, ką rašote naudotojo diskusijų puslapyje, gali skaityti visi kiti vartotojai, todėl, jei norite diskutuoti asmeniškai, naudokitės el. paštu ar kitomis priemonėmis.

Gausią medžiagą bei kitų dalyvių komentarus galima archyvuoti; trinti rekomenduojama tik neetiškus pasisakymus bei kitą medžiagą, sukurtą pažeidžiant principines Vikipedijos kūrimo bei tarpusavio komunikacijos taisykles.

Naudotojų aptarimų ir diskusijų puslapiams galioja tos pačios taisyklės kaip ir straipsnių aptarimo puslapiams. Etiniais sumetimais nerekomenduojama tvarkyti kito naudotojo diskusijų ar jas perkėlinėti.

[redaguoti] Formalios taisyklės dėl aptarimų rašymo

 1. Netaisykite ir nekeiskite kitų dalyvių pasisakymų. Niekada. Vikipedijoje tai laikoma grubiu etiketo pažeidimu. Vienintelę išimtį sudaro smulkių gramatinių klaidų pataisymai. Savo tekstą taisykite kiek tik širdis geidžia.
 2. Pasirašykite: po įvesto teksto įveskite tris tildes (~~~) ir po išsaugojimo jos bus pakeistos į vartotojo vardą su nuorodą (pvz.: Knutux). Įveskite keturias tildes (~~~~) ir prie vardo dar bus pridėtas ir išsaugojimo laikas (pvz.:Knutux 11:44, 28 Jun 2004 (UTC))
 3. Naudokite pastumtą tekstą, kad pokalbio tema lengvai skaitytųsi ir išsiskirtų. Temą pradėjęs žmogus visada rašo prie kairio krašto, pirmas jam atsakantis turi pridėti dvitaškį (:) prieš tekstą, antras - du dvitaškius ir t.t. Jei vėliau vėl rašo pirmas vartotojas, jis vėl rašo prie kairio krašto, jam atsakantis su vienu dvitaškiu ir taip toliau.
 4. Aiškiai atskirkite temas - kiekvieną atskirą diskusijų temą ir potemę dėkite į atskirą skyrelį (==Skyrius==), būtinai struktūrizuokite diskusijos objektą. Kuo tiksliau bus žinoma, dėl ko yra nesutariama, tuo didesnės galimybės rasti kompromisą. Geriau atskirus teiginius rašyti keliose vietose, poskyriuose, o ne viename komentare, susidedančiame iš keliasdešimt eilučių. Laikydamiesi tam tikros struktūros ir tvarkos, palengvinsite Jūsų nuomonės supratimą ir jos pagrindimo argumentus. Tada kitiems bus lengviau orientuotis straipsnio aptarimuose.
 5. Dėkite nuorodas - nuorodos net ir diskusijų puslapiuose yra naudingas dalykas, taigi dėkite, jei tik matote prasmę.
 6. Archyvuokite, o ne trinkite diskusijas - diskusijų puslapiui persipildžius, netrinkite senų temų, bet perkelkite į archyvų puslapį (geriausia pavadinti kaip puslapio originalus, tik gale pavadinimo pridėti 'archyvas')
 7. Diskutuoti kontroversiška tema (geras ar blogas buvo Hitleris, Sniečkus?) nedraudžiama, bet tokios diskusijos tikslas turi būti geresnio straipsnio sukūrimas, jo tobulinimas. Vikipedija - ne forumas, todėl diskusijų puslapiuose nereikėtų pernelyg nukrypti, ignoruojant Vikipedijos tikslus ir priežastis, kodėl mes čia esame.
 8. Dėl informacijos vertinimo: reikia pasistengti susitarti, kaip tai geriau pateikti enciklopedijos straipsnyje.
 9. Apibendrinkite - diskusijai išsekus, po kiek laiko galite nepatingėti ir surašyti diskusijos apibendrinimą.
 10. Nenukrypkite nuo straipsnio dalyko - nepradėkite įžeidinėti kitų ar rašyti ne į temą.
 11. Diskutuojant apie pavadinimą, rašykite dabartinį - kitaip, jei vėliau puslapis bus pervadintas, nebebus aišku apie ką buvo kalba.


[redaguoti] Pavyzdys

Terminas X keistinas į Y. X reiškia dalyką N, todėl Y yra tikslesnis. LaLaLa 18:20 Jan 30, 2003 (UTC)

Bet Y turi ir kitą prasmę - jo paminėjimas X kontekste gali būti suprantamas kaip N propagavimas. --žuvis
Pagrindžiant poziciją dėl Y daroma argumentacijos klaida Z... Puslapyje N pateikiamas visai kitas skaičius bei duomenys. Waja
Bus pakeista. LaLaLa! --fish
Straipsnio struktūra keistina į... Dabartinė versija nėr išbaigta, nes... M be to minimas ir šaltinyje S LaLaLa
Kadangi pavadinimas yra iš M srities, todėl ir sąvokos turėtų būti ne R bei K sričių populiarinimo mėgdžiojimas, kadangi S labiau tiktų rašant apie H. Todėl reikia perkelti arba ištrinti. Petras Petraitis