2009 03 12 LUNI Vilnius: Julija Sipailaitė. Šiuolaikinė Kinija: socializmas, visuomenė, kasdienybė

Iš Laisvasis universitetas.

Peršokti į: navigaciją, paiešką


Julija Sipailaitė – vertėja, šį birželį baigianti sinologijos studijas Vilniaus universitete, pusantrų metų studijavo Nankino universitete, Kinijoje. Prisidėjo rengiant monografijas teatro bei judaikos temomis, rašo politinius straipsnius Lietuvos ir užsienio spaudai. Šventai tiki Europa, Izraeliu, M. Foucault, K. Marxu, Talmudu, mokslu, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos konservatoriais, KKP.



Šiuolaikinė Kinija: socializmas, visuomenė, kasdienybė

Vakarams Kinija asocijuojasi su daugybę skirtingų dalykų: vieniems tai Konfucijaus šalis, viena seniausių civilizacijų, turtinga kultūra, dvelkianti paslaptingumu, kitiems – tai priespauda, komunizmas, vaikų išnaudojimas etc. Šioje paskaitoje norėčiau pasidalinti savo žiniomis ir įspūdžiais, sukauptais gyvenant KLR, bedraujant ir dirbant su vietiniais gyventojais bei vakariečiais, vienokiais ar kitokiais keliais atklydusiais į šią šalį.


Socializmas. Kinija dažnai kaltinama žmogaus teisių pažeidimais ir demokratijos stoka. Šalies valdžia neretai susilaukia tiek oficialios kritikos, tiek įvairių tarptautinių protestų. Tačiau ar neverta Vakarams bent minutei stabtelti ir susimąstyti apie demokratijos nuvalkiojimą. Ne kartą esu sakiusi, jog demokratija šiais laikais tėra dar vienas eksportuojamas prekės ženklas. Neteigiu, jog socializmas yra ideali santvarka, tačiau demokratija yra Vakarų konstruktas, tinkantis ribotoje terpėje ir tam tikram mentalitetui. Šalyse, kuriose klesti demokratija, ši politinė santvarka vystėsi ne vieną šimtą metų. Nejau manote, jog Lietuvoje yra demokratija?


Visuomenė. Deja, tik senesnės kartos žmonės prisimena konfucianistines vertybes ir visuomenę, kuri jomis gyvenimo. Skurdas, Didžiojo šuolio kampanija bei Kultūrinė revoliucija atliko savo darbą. Net didžiausiuose universitetuose sunku rasti kinų, atmenančių ar puoselėjančių senąją Kiniją. Nors gal tai ir globalinis reiškinys. XX a. kataklizmai neatpažįstamai pakeitė žmonių santykius, hierarchinius principus. Dabartinė Kinija yra savotiškas konfucianizmo liekanų ir sovietinio mąstymo mišinys, religija sunaikinta, telikę prietarai. Geroji pusė ta, kad tų, kuriems rūpėtų senoji tvarka, praktiškai nebelikę. Mažai kas galvoja, kas buvo prieš Mao ir ar apskritai buvo.


Kasdienybė. Ar kinai išties tokie svetingi, kaip mes manome? Ko ieško vakariečiai, vykstantys į Kiniją? Kiek Partija daro įtakos kasdienybei? Ko trokštame iš Kinijos ir ko Kinija nori iš mūsų? Ką reiškia kitokiam individui gyventi, dirbti ir mokytis Kinijos Liaudies Respublikoje?



Komentarai

Vardas (būtina įrašyti):

Jūsų interneto svetainė (nebūtina):

Komentaras:

bitininkas.blogspot.com rašė ...

Kinija turi valstybinio socializmo ir valstybinio kapitalizmo elementų.

--bitininkas.blogspot.com 17:57, 2009 kovo 8 (UTC)

pana sniegena rašė ...

"Deja, tik senesnės kartos žmonės prisimena konfucianistines vertybes ir visuomenę, kuri jomis gyvenimo."

"Geroji pusė ta, kad tų, kuriems rūpėtų senoji tvarka, praktiškai nebelikę. "

iš pradžių pranešimo autorė tarsi gailisi "senosios tvarkos",t.y. gyvenusios konfucinėmis vertybėmis visuomenės, o paskui teigia, jog gerai, kad tų, kuriems tai rūpi, praktiškai nelikę. turėtų būti įdomu ... apskritai nelabai aiški autorės pozicija šiuo atžvilgiu ...

--pana sniegena 20:23, 2009 kovo 11 (UTC)

Andrius rašė ...

Apie paskaitą. Buvo įdomu. Gal kiek suplakė nuomones su faktais, bet atsižvelgiant į tai, kad aplinka nelabai formali viskas atrodė gerai. Rašau 10 :)

--Andrius 09:06, 2009 kovo 13 (UTC)

jaunuolynas rašė ...

kada lietuviai išvers Konfucijų iš kinų kalbos? kol kas tėra kažkoks vertimas iš vokiečių...:(

--[zhemaitukas@gmail.com jaunuolynas] 20:29, 2009 kovo 13 (UTC)