LUNI valanda per StartFM

Iš Laisvasis universitetas.

Peršokti į: navigaciją, paiešką
StartFM
StartFM

[redaguoti] 2009 gruodžio 7 - gruodžio 13

2009 12 07 laidos "LUNI valanda per Start FM" įrašas (MP3)

[redaguoti] LUNI Maratonas. 2009 lapkričio 30 - gruodžio 6

  • Vilnius, 2009 11 30, pirmadienis, 18:00 val., Labdarių infošope (Labdarių g. 3-18, Vilnius).

Ugnė Marija Andrijauskaitė. Gyvūnų teisės: mitybos įpročiai aplinkai

  • Vilnius, 2009 12 01, antradienis, 18:00 val., klube „Satta", Vilniaus g. 16 (greta „Lietuvos ryto“ redakcijos).

Charles Woolfson. Nepavykęs Lietuvos neoliberalizmo eksperimentas: Kas toliau?

  • Vilnius, 2009 12 02, trečiadienis, 18:00 val., VU eksperimentinės ir klinikinės medicinos institute, II aukšte, Žygimantų g. 9.

Egidija Laumenskaitė. Vidinės jėgos ir stipriausia apsauga

  • Vilnius, 2009 12 03, ketvirtadienis, 18:00 val., kavinėje „Pas Erlicką“, Maironio g. 1.

Lina Kutkauskaitė. Skustagalvių judėjimas kaip socialinis reiškinys

  • Kuršėnai, 2009 12 04, penktadienis, 17:00 val., Šiaulių rajono jaunimo centre, Sodų g. 4.

Gediminas Trijonis. Aktyvus dalyvavimas visuomeninėje veikloje

  • Vilnius, 2009 12 04, penktadienis, 18:00 val., „Skylėje 11/20“. Renkamės 18:00 val. J. Ivanauskaitė skverelyje Aguonų gatvės pradžioje.

Dešimtmetis po Sietlo. Filmo „Štai kaip atrodo demokratija“ peržiūra ir atviros diskusijos

2009 11 30 laidos "LUNI valanda per Start FM" įrašas (MP3)

[redaguoti] 2009 lapkričio 9 - lapkričio 15 savaitė

Vinilinės plokštelės vaidmuo šiais laikais

Tomas Rastavieta („Požemis” / 1Ω) – meno ir muzikos „tarnas”, ilgametis vinilinių plokštelių kolekcionierius, garso sistemos Datablender (datablender.net) narys bei nepriklausomas nuo pramogų verslo DJ/selektorius.

  • Vinilinės plokštelės reikšmė šiandien ir galimų perspektyvų prognozės;
  • Populiarumo fenomeno analizė;
  • Kolekcionavimas;
  • 9-ojo dešimtmečio šokių muzikos kultūros vaidmuo atgaivinant vinilines plokšteles;
  • Garso kokybės aspektai;
  • Priežiūra bei pasidalinimas asmenine kolekcionavimo patirtimi.

Laisvos formos muzikinė paskaita apie vinilines plokšteles vyks 2009 11 10, antradienį, 18:00 val., kavinėje „Pas Erlicką“, Maironio g. 1, Vilniuje.

Daugiau informacijos:Tomas Rastavieta. Vinilinės plokštelės vaidmuo šiais laikais

Knygų mainų ir diskusijų vakaronė

Atsikvėpę nuo paskaitų, lapkričio 11 dieną, trečiadienį, 18:00 val, Kauno LUNI aktyvistai viename iš Kaune įsikūrusių loftų ketina organizuoti knygų mainus ir diskusijų vakaronę. 17.30 val. renkamės prie Laisvės alėjos fontano ir iš ten kartu keliausime į loftą (Draugystės gatvė, už "Senukų"). Vakaronės metu alternatyvios ekonomikos idėjas bandysime perteikti knygų mainų akcija.

Daugiau informacijos: Knygų mainų ir diskusijų vakaronė

Filosofija kine: Jurga Jonutytė pristato filmą „Albinosas Nojus"

VDU Filosofijos katedra, bendradarbiaudama su Laisvuoju universitetu (LUNI), tęsia kino ciklą „Filosofija kine“. 2009 m. lapkričio 11 d., trečiadienį, 19:00 val. VDU auditorijoje 521 (Donelaičio g. 52, Kaune) VDU filosofijos katedros dėstytoja dr. Jurga Jonutytė pristatys islandų režisieriaus Daguro Kri filmą „Albinosas Nojus“ (2003).

Daugiau informacijos: Filosofija kine: Jurga Jonutytė pristato filmą „Albinosas Nojus"

Dalija Snieškienė. Kas yra socialinė diskriminacija

Įvairiais socialinės diskriminacijos klausimais LUNI studentai diskutuos lapkričio 12 d., ketvirtadienį, 18 val., VDU 522 auditorijoje. Donelaičio g. 52, Kaune. Diskusiją moderuos dr. Dalija Snieškienė – VDU socialinės gerovės fakulteto, socialinio darbo katedros darbuotoja, besidominti žmogaus teisių, profesinės etikos ir darnios žmogaus socialinės raidos klausimais.

Dažnai girdime apie pačias įvairiausias diskriminacijos formas: rasizmą, (diskriminuojama pagal odos spalvą arba priklausymą tam tikrai etninei grupei), eidžizmą (diskriminuojama pagal amžių), seksizmą (diskriminuojama pagal lytį ar lytinę orientaciją). Šios temos gana plačiai diskutuojamos ir mokslininkų, ir žurnalistų tarpe, Lietuvoje sukurta net speciali institucija – Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. Tačiau kokia padėtis Lietuvoje susiklostė su socialine diskriminacija arba diskriminacija pagal turtą ir pajamas? Ar šitos diskriminacijos mūsų šalyje nėra?

LR Konstitucijos 29 straipsnis teigia, kad „Įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs ir žmogaus teisių negalima varžyti ir teikti jam privilegijų dėl jo lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu“. Taigi diskriminaciją dėl socialinės padėties draudžia pagrindinis mūsų šalies įstatymas. Tačiau į Lygių galimybių įstatymą yra perkelti visi diskriminacijos pagrindai, išskyrus diskriminaciją pagal socialinę padėtį. Kodėl tai įvyko? Juk kol Seimas nepriims atitinkamo įstatymo, tol lygių galimybių kontrolieriai niekuo negalės padėti dėl socialinės padėties kenčiantiems piliečiams.

Daugiau informacijos: Dalija Snieškienė. Kas yra socialinė diskriminacija

Sizifas svečiuose pas Tantalą: šiuolaikinės darbo kultūros nuodai ir priešnuodžiai

Algis Davidavičius – krikščionis kvakeris, NK95 narys, turėjęs tiek akademinės, tiek praktinės patirties moralės filosofijos ir etikos klausimų svarstyme bei tiesioginame etiniame veiksme. Yra prisidėjęs prie eilės lyčių lygybės ir nediskriminavimo pagal lyties orientaciją projektų (taip, tiesa, ES finansuojamų), kitų socialinių iniciatyvų. Dirbęs įvairius dėstymo (VU), radijo-reporterio (Laisvosios Europos radijas), projektų vadybininko (ALF ir kt.) ir konsultanto darbus. Kažkada rašė "Naujajam Židiniui-Aidams", tačiau seniai to nebedaro, o kartais parašo egalitarinio ir atvirai moralistinio turinio pamfetus "Atgimiman". Šiuo metu studijuoja ir taiko transakcinės analizės (kaip organizacijų psicholgijos) metodus bei pradeda rengti mokslo darbą tema "Galios santykiai Lietuvos verslo įmonėse".

LUNI užsiėmimas vyks 2009 11 13, penktadienį, 18:00 val., klube „Satta", Vilniaus g. 16 (kieme, greta „Lietuvos ryto“ redakcijos)

Algį Davidavičių visuomet domino ir domins: žmogaus/-ių grupių vertės, nuvertėjimo ir vertės atgavimo, didinimo problemos, ypač benamių ir bedarbių. Su tuo susijęs klausimas: kokie darbo organizacijos elementai, jų deriniai teiktų tiek materialinės, tiek mentalinės ar dvasinės naudos mūsų (dabartinės Lietuvos) sąlygomis?

Daugiau informacijos:Algis Davidavičius. Sizifas svečiuose pas Tantalą: šiuolaikinės darbo kultūros nuodai ir priešnuodžiai

2009 11 08 laidos "LUNI valanda per Start FM" įrašas (MP3)

[redaguoti] 2009 lapkričio 2 - lapkričio 8 savaitė

Žmonijos svajonės socialinėse utopijose ir antiutopijose

Cinikai sako, kad žmonijos svajonės anksčiau buvo įkūnytos vaikiškose pasakose, o dabar – banaliuose Holivudo filmuose. Bet tai netiesa – kolektyvinės žmonijos svajonės materializuodavosi ir gana brandžiais pavidalais: literatūros kūriniais, religijomis, socialiniais projektais. Idealios santvarkos projektus yra priimta vadinti utopijomis. Šis pavadinimas kilo iš 1516 m. išleisto Thomo More'o kūrinio „Utopija“ (pilnas pavadinimas – „Auksinė knygelė, tokia pat naudinga, kaip ir įdomi, apie geriausią valstybės santvarką ir naująją Utopijos salą“), kuriame kritikuojama to meto Europos politinė ir socialinė santvarka, smerkiama absoliutinė monarchija, parodomos privačios nuosavybės sukeliamos turtinės nelygybės blogybės, o joms priešpastatomas idiliškas idealios visuomenės, besitvarkančios demokratijos pagrindais, vaizdas.

Darius Pocevičius (g. 1968) – rašytojas, vertėjas, kontrkultūros aktyvistas. 1990 m. baigė ekonomikos studijas, dirbo Lietuvos Mokslų akademijoje, studijavo Frankfurto prie Maino J. W. Goethės universitete. Vėliau dėstė rinkodarą Vilniaus universitete, rašė disertaciją. 2000 m. įsitraukė į literatūrinę ir kultūrinę veiklą. Lietuvos kultūrinėje spaudoje išspausdino daugiau kaip 100 esė ir kultūrinių apžvalgų. 2003 m. „Vagos“ leidykloje išleido tekstų rinkinį „Vieną kartą gyveno vienas žmogus“, pasak autoriaus, „pirmąją ir paskutinę savo poezijos knygą“. Daugelio kūrybinių, kultūrinių ir kontrkultūrinių akcijų organizatorius. Interneto svetainių tekstai.lt ir anarchija.lt redaktorius.

LUNI užsiėmimas „Žmonijos svajonės socialinėse utopijose ir antiutopijose“ vyks lapkričio 3 d., antradienį, 18:00 val., „KultFlux“ platformoje, kuri įsikūrusi Neries krantinėje prie Mindaugo tilto, Rinktinės g. 2, Vilniuje.

Daugiau informacijos: Darius Pocevičius. Žmonijos svajonės socialinėse utopijose ir antiutopijose

Kas yra ekologinė architektūra ir kodėl ji aktuali šiandien

Gintaras Klimavičius neabejoja, kad Lietuvai reikia ne atominę elektrinę statyti, o investuoti į alternatyvius energijos šaltinius naudojančias technologijas ir ekologiškus pastatus. LUNI užsiėmimo metu lektorius:

  • Supažindins su ekologinės architektūros pasaulio norminiais dokumentais,
  • Pristatys naujausius ekologinės architektūros projektus,
  • Papasakos apie sudedamasias ekologinės architektūros dalis: energetines sistemas (vėjo, geotermines, saulės, mini atomines elektrines), apželdinimą (žaliis stogus, vertikalius sodus) ir pan.
  • Diskutuos su LUNI klausytojais jiems rūpimais ekologinės architektūros klausimais.

Gintaras Klimavičius (g. 1958) – architektas, Lietuvos architektų sąjungos ir Lietuvos architektų rūmų narys, besidomintis ekologine architektūra. 1981 m. įgijo architekto diplomą VISI (dabar VGTU), dirbo architektu Panevėžyje, Paminklų restauravimo projektavimo institute Vilniuje, 1991 m. įsteigė projektavimo paslaugų įmonę „SUTI”. Nuo 2007 m. – Vilniaus Gedimino technikos universiteto inžinerinės architektūros katedros docentas. 2008 m. sausio mėn. Lietuvos pramonininkų konkurse „Lietuvos metų gaminys – 2007” jo suprojektuotas objektas „Druskininkų vandens parkas” buvo įvertintas aukščiausiu apdovanojimu – Aukso medaliu.

Paskaita "Kas yra ekologinė architektūra ir kodėl ji aktuali šiandien" vyks 2009 11 05, ketvirtadienį, 18:00, Vilniuje , prekybos centre "Gedimino 9", IV aukšto galerijoje.

Daugiau informacijos: Gintaras Klimavičius. Kas yra ekologinė architektūra ir kodėl ji aktuali šiandien

2009 11 02 laidos "LUNI valanda per Start FM" įrašas (MP3)

[redaguoti] 2009 spalio 26 - lapkričio 1 savaitė

Filosofija kine: Nerijus Čepulis pristato Guy Ritchie filmą „Revolveris“

VDU Filosofijos katedra, bendradarbiaudama su Laisvuoju universitetu (LUNI), tęsia kino ciklą „Filosofija kine“. 2009 m. spalio 28 d., trečiadienį, 19:00 val. VDU auditorijoje 521 (Donelaičio g. 52, Kaune) Kauno technologijos universiteto dėstytojas, filosofijos mokslų daktaras Nerijus Čepulis pristatys Guy Ritchie filmą „Revolveris“ (2005).

Daugiau informacijos: 2009 10 28 LUNI Kaunas. Filosofija kine: Nerijus Čepulis pristato Guy Ritchie filmą „Revolveris“

Krizės socialinės pasekmės ir jų švelninimo priemonės

Spalio 28 dieną, trečiadienį, 18:00 val., Laisvojo universiteto (LUNI) užsiėmime, kuris vyks „KultFlux“ platformoje (Rinktinės g. 2, Neries krantinė prie Mindaugo tilto), svečiuosis ekonomistas, socialinių mokslų daktaras ir profesorius Romas Lazutka. Profesorius yra žinomas dabartinės konservatorių vyriausybės vykdomos antikrizinės „diržų veržimosi“ programos kritikas. LUNI studentams jis pateiks savo vertinimus ir krizės socialinių pasekmių švelninimo programą. R. Lazutka siūlo saugoti esamas darbo vietas, stiprinti bedarbių integraciją į darbo rinką ir plėsti socialinės pašalpos aprėptį, kad visi skurstantieji gautų socialinę paramą. Profesoriaus nuomone, šios priemonės, nors ir pareikalautų daug išlaidų (išlaidos siektų iki 4 proc. BVP), tačiau sumažintų skurstančiųjų skaičių po keliolika tūkstančių asmenų kasmet ir, atitinkamai, žymiai sumažintų emigraciją.

Daugiau informacijos: 2009 10 28 LUNI Vilnius. Romas Lazutka. Krizės socialinės pasekmės ir jų švelninimo priemonės

6 požiūriai į gyvūnus: nuo Dekarto iki gyvūnų teisių

Antrasis kurso užsiėmimas Kaune įvyks 2009 m. spalio 29-ąją, ketvirtadienį. Lektorius Linas Didvalis – VDU studentas, gyvūnų teisių judėjimo aktyvistas, ekologijai bei žmogaus ir gyvūnų teisėms skirto blogo http://gyventisamoningai.lt/ bendraautorius – kalbės apie gyvūnų teisių filosofiją

Daugiau informacijos: 2009 10 29 LUNI Kaunas. Linas Didvalis. 6 požiūriai į gyvūnus: nuo Dekarto iki gyvūnų teisių

Psichodelinės eros atspindžiai: indiškos spalvos ir grynai angliški vakarai

Lektorius, Lukas Devita, yra paruošęs laisvą dviejų dalių ankstyvosios psichodelinės muzikos ir kultūros (1966-1970) apžvalgą „PSICHODELINĖS EROS ATSPINDŽIAI“. Pirmasis užsiėmimas „Psichodelinės eros atspindžiai: Amerikos pionieriai" įvyko prieš mėnesį, rugsėjo pabaigoje. Spalio 29 d., ketvirtadienį, 18:00 val., „Satta“ klube, Vilniaus g. 16 (kieme, greta „Lietuvos ryto“ redakcijos) rengiamas antrasis kurso užsiėmimas „Psichodelinės eros atspindžiai: indiškos spalvos ir grynai angliški vakarai"

Daugiau informacijos: 2009 10 29 LUNI Vilnius. Lukas Devita. Psichodelinės eros atspindžiai: indiškos spalvos ir grynai angliški vakarai

2009 10 26 laidos "LUNI valanda per Start FM" įrašas (MP3)

[redaguoti] Jėzus - revoliucionierius, Galilėjos filosofas, pirmojo amžiaus hipis? ir 6 požiūriai į gyvūnus: nuo Dekarto iki gyvūnų teisių ir Religingumo ir kūrybingumo sąsajos ir „Pasidaryk pats“ šilkografija ir kūrybiškumo/komercijos santykis

„Jėzus - revoliucionierius, Galilėjos filosofas, pirmojo amžiaus hipis?”

Kaune Laisvojo universiteto (LUNI) paskaitos jau įsibėgėjo – rengiamas ketvirtas užsiėmimas. Praėjusią savaitę prasidėjusį paskaitų ciklą apie gyvūnų teises paįvairins visai kitomis idėjomis dvelkianti paskaita – diskusija „Jėzus – revoliucionierius, Galilėjos filosofas, pirmojo amžiaus hipis?”. Ją ves Valdas Mackela - Naujųjų religijų tyrimų ir informacijos centro bendradarbis ir VDU Katalikų teologijos fakulteto dėstytojas. Šis susitikimas yra ypatingas ne tik tuo, kad į Jėzaus asmenybę bus pažvelgta moderniai ir visai iš kito taško, bet ir savo vieta: LUNI šį kartą persikelia į neformalią aplinką, Putvinskio g. 48 įsikūrusį “Liberty pub”. Paskaita vyks antradienį, spalio 20 d. 18 valandą.

Daugiau informacijos: Valdas Mackela. „Jėzus - revoliucionierius, Galilėjos filosofas, pirmojo amžiaus hipis?”

6 požiūriai į gyvūnus: nuo Dekarto iki gyvūnų teisių

Ar gyvūnai yra mums svarbūs? Jeigu svarbūs, tai kiek? Jeigu ne, tai kodėl? Koks elgesys su jais gali būti laikomas geru ir koks blogu? Ieškant atsakymų į šiuos klausimus, paskaitos dalyviai galės susipažinti su pagrindiniais tiek praeityje buvusiais, tiek dabar egzistuojančiais požiūriais į žmogaus elgesį su gyvūnais.

Daugiau informacijos: Linas Didvalis. 6 požiūriai į gyvūnus: nuo Dekarto iki gyvūnų teisių

Religingumo ir kūrybingumo sąsajos

Skaidrius Kandratavičius (g. 1973) – poetas, teologijos magistras, kunigaujantis pamokslininkas ir rašinėtojas. 1998 m. baigė Katalikų teologijos fakultetą Vytauto Didžiojo universitete, 2000 m. apsigynė pastoralinės teologijos licenciato laipsnį. 2002 m. pašventintas Katalikų Bažnyčios kunigu. Nuo 2005 m. - Paberžės parapijos klebonas. Be filosofijos ir teologijos gilinasi į semiotiką ir socialinę analizę, bioetiką ir logoterapiją. Apie save: Lemiančiajam laiminant – dzūkui Dailidei ir aukštaitei Kalbamylei lytėjant – jau trisdešimt trim laiptais lėtinu laiką – suviliotas Jėzaus Kristaus penkti metai ieškau Dievo valios šv. kunigystėje – iki tol – leista prisiliesti prie gyvenimo ir Vytauto Didžiojo universitetų – prie moters ir vienuolystės – skaityta ir rašyta – kalbėta ir tylėta – verkta ir džiūgauta – mylėta – ragauta bedarbio ir mokytojo – studento ir mokslininko duonos – šiandien – teologijos licenciatas – „Naujoji kairė’95“ aktyvistas – „Marijos radijo“ etatinis bendradarbis – kunigaujantis pamokslininkas ir rašinėtojas – pradėtas Alytuje – tarnaująs Paberžėje – atviras ateičiai – lietuvių kilmės pasaulio pilietis – katalikų krikšto tikintysis Dievą – bendradarbiauju almanachuose kultūrraščiuose interneto svetainėse.

Daugiau informacijos: Skaidrius Kandratavičius. Religingumo ir kūrybingumo sąsajos

„Pasidaryk pats“ šilkografija ir kūrybiškumo/komercijos santykis

Spalio 23 dieną, penktadienį, 18:00 val., klube „Satta", Vilniaus g. 16 (kieme, greta „Lietuvos ryto“ redakcijos) vyks JAFU kūrybinių dirbtuvių organizuojamas praktinis šilkografijos užsiėmimas.

Šiuo metu visi JAFU kūrybininkai – Justas, Algirdas ir Fausta – studijuojame Vilniaus universitete – atitinkamai fizikos, komunikacijos ir filosofijos fakultetuose. Visi esame trečiakursiai, aktyviai užsiimantys įvairiausia veikla. Algirdas ir Justas nuo pat pirmo kurso rengia Fiziko dieną (FiDi – www.fidi.lt), Fausta trečius metus dalyvauja projekte „Big Brothers Big Sisters“ (www.bbbs.lt). Šių metų pavasarį susibūrėme į kūrybines dirbtuves ir pasivadinome JAFU. Šios dirbtuvės – tai kūrybiškas laisvalaikio praleidimo būdas įgyvendinant įvairias idėjas, kuriomis bandome užkrėsti kuo daugiau žmonių. Turime mobilią šilkografijos dirbtuvę, su kuria keliaujame po stovyklas ir festivalius, demonstruodami šilkografijos metodą atvaizdų perkėlimui ant tekstilės. Taip pat stengiamės prisijungti prie įvairių nekomercinių idėjų, tokių kaip „Ekolaboratorija“ (www.ekolaboratorija.lt) ar šachmatų mėgėjų turnyras Ostapo Benderio taurei laimėti (www.sereikiskes.lt) įgyvendinimo.

Daugiau informacijos: JAFU kūrybinės dirbtuvės. „Pasidaryk pats“ šilkografija ir kūrybiškumo/komercijos santykis

2009 10 19 laidos "LUNI valanda per Start FM" įrašas (MP3)

[redaguoti] Atsargiai – pavojingas psichopatas! ir Kolaboravimo sampratos problema

Atsargiai – pavojingas psichopatas! (J. Bakano knygos „Korporacija“ pristatymas)

Leidykla „Kitos knygos“ ir LUNI kviečia į Joelio Bakano knygos „Korporacija“ pristatymą, kuris įvyks 2009 m. spalio 13 d., antradienį, 18 val., ŠMC skaitykloje, Vokiečių g. 2, Vilniuje. Dalyvaus politikos filosofas, NK95 lyderis Andrius Bielskis ir publicistas Darius Pocevičius. Parodysime filmo „The Corporation“ ištraukas bei interviu su autoriumi, diskutuosime.

Teisininkas iš Kanados Joelis Bakanas knygoje „Korporacija“, pagal kurią sukurtas plačiai nuskambėjęs dokumentinis filmas „The Corporation“, teigia, jog verslo korporaciją charakterizuoja psichopatiškas godumas, žmogiškumo ir socialinės atsakomybės ignoravimas.

Mus ištikusi ekonominė krizė tik patvirtino nuogąstavimus dėl korporacinio ir finansinio kapitalizmo veikimo principų. Šiandien net ir JAV elitinėse verslo mokyklose atvirai kalbama apie tai, jog studentai yra demoralizuojami jiems kalant į galvas, kad jų tikslas – tik siekti maksimalaus pelno. Tačiau kaip pramušti galva sieną šiandieninėje Lietuvoje? Ekonominės krizės pakirstoje šalyje, tampančioje vulgarių ir atgyvenusių idėjų šiukšlynu. Lietuvoje, kurios premjeras išdidžiai pareiškia: „Mūsų tikslas – valstybė, valdoma kaip geriausios pasaulinio lygmens privataus verslo kompanijos.“

Daugiau informacijos: Andrius Bielskis, Darius Pocevičius. Atsargiai – pavojingas psichopatas! (J. Bakano knygos „Korporacija“ pristatymas)

Kolaboravimo sampratos problema

2009 10 15, ketvirtadienį, 18:00 val., „Satta“ klube, Vilniaus g. 16 (kieme, greta „Lietuvos ryto“ redakcijos), Vilniuje. Mindaugas Pocius. Kolaboravimo sampratos problema

Mindaugas Pocius gimė 1966 m. Vilniuje. Mokėsi Vilniaus 22-ojoje vidurinėje mokykloje. 1984–1986 m. tarnavo Sovietų Sąjungos kariuomenėje. 1991 m. baigė Vilniaus universiteto Istorijos fakultetą. 1991–1993 m. dirbo Krašto apsaugos ministerijoje (KAM), laikraštyje „Krašto apsauga“. 1995–1998 m. – Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro specialistas. Nuo 1997 m. – Lietuvos istorijos instituto XX a. istorijos skyriaus mokslo darbuotojas. 2005 m. Klaipėdos universitete ir Lietuvos istorijos institute apgynė disertaciją „Partizaninis pasipriešinimas Lietuvoje 1944–1953 m.: kova su kolaboravimu kaltintais gyventojais“. Pagrindinės mokslinių interesų sritys: Lietuvos istorijos sovietinio laikotarpio kontroversijos, stalinizmo laikotarpio problematika, XX a. partizaniniai karai.

Pokario metais Lietuvoje išryškėjo trinarė schema: kolaboravimas, pasipriešinimas ir prisitaikymas. Kolaboravimas – viena iš komplikuočiausių naujausiųjų laikų istorijos problemų. E. Aleksandravičiaus teigimu, „tai itin sudėtingas visos komunizmo eksperimentus bei dramas patyrusios Vidurio Rytų Europos istorikų studijų uždavinys“.

   * Kas yra kolaboravimas?
   * Ką galėtume laikyti kolaborantu?
   * Koks būtų įmanomas susitarimas?
   * Kaip galėtume apibūdinti konformizmą?
   * Kas yra prisitaikymas?
   * Ką partizanai identifikavo ir baudė kaip Tėvynės išdavikus?
   * Kokias sovietinių kolaborantų kategorijas galima būtų išskirti?

Į šiuos ir kitus klausimus bandysime kartu atsakyti ir padiskutuoti.

Daugiau informacijos: Mindaugas Pocius. Kolaboravimo sampratos problema

[redaguoti] „Maisto banko“ inspiruotas eksperimentas „Valgyti už 4 Lt per dieną“ ir LUNI audiovizualinės poezijos festivalyje „Tarp“

„Maisto banko“ inspiruotas eksperimentas „Valgyti už 4 Lt per dieną“

Vaidotas Ilgius – pilietinės visuomenės, filantropijos, socialinių inovacijų ekspertas ir aktyvistas. 1996-2005 m. vadovavo Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centrui, 2005-2009 m. dirbo Vilniaus m. socialinės paramos institucijose. Nuo 2008 m. padeda „Maisto bankui“ plėtros klausimais.

Deimantė Žebrauskaitė – menų ir socialinių mokslų magistrė, visuomenininkė, nuo 2007 m. vadovauja labdaros ir paramos fondui „Maisto bankas“.

Aptarsime skurdo dinamiką Lietuvoje, pasiaiškinsime, kas yra tas penktadalis mūsų piliečių, kurie maistui gali išleisti ne daugiau kaip 4 Lt per dieną. Pasidalinsime socialinio eksperimento metu kilusiomis įžvalgomis ir patyrimais apie tai, ką reiškia vidutiniam piliečiui staiga praradus pajamų šaltinį pakliūti į tą 1/5 visuomenės grupę. Ir, aišku, diskutuosime, diskutuosime, diskutuosime. Tikimės, kad tai bus gera proga apsikeisti mintimis bei idėjomis apie skurdo mažinimo galimybes Lietuvoje ir viliamės, kad iš tų idėjų užaugs viena kita konkreti nauja iniciatyva.

Spalio 7 d., trečiadienį, 18:00 val. diskusija vyks „Kultflux“ platformoje, kuri įsikūrusi Neries krantinėje prie Mindaugo tilto.

Daugiau informacijos: Vaidotas Ilgius, Deimantė Žebrauskaitė. „Maisto banko“ inspiruotas eksperimentas „Valgyti už 4 Lt per dieną“

LUNI audiovizualinės poezijos festivalyje „Tarp“

Šiais metais Laisvasis universitetas (LUNI) rengs bendrus užsiėmimus kartu su LUNI audiovizualinės poezijos festivalio „Tarp“ organizatoriais. Spalio 8 d. (ketvirtadienį), 17:00 val. kviečiame į diskusiją su dviem menininkais – poetu Benediktu Januševičiumi ir fotografu Alvydu Lukiu. B. Januševičius perskaitys pranešimą „Išvaizdi poezija“, kuriame nagrinės vizualinės poezijos interpretavimo metodus, o A. Lukys pateiks savo atsakymo į klausimą „Tai kas gi ta fotografija?“ versiją. LUNI užsiėmimai vyks gana neįprastoje aplinkoje – Vilniaus miesto psichikos sveikatos centre, Vasaros g. 5, 7 korpuso konferencijų salėje.

Daugiau informacijos: LUNI audiovizualinės poezijos festivalyje „Tarp“

[redaguoti] Ar Lietuvoje įmanoma nepolitizuota istorija? ir Mažosios politikos iškilimo aplinkybės

Ar Lietuvoje įmanoma nepolitizuota istorija?

Rugsėjo 29-ąją, antradienį, 18:00 val., „Kultflux“ platformoje prie Mindaugo tilto rengiama diskusija „Ar Lietuvoje įmanoma nepolitizuota istorija?“ Į šį klausimą bandysime atsakyti kartu su dviem jaunais istorikais – VDU doktorantu, NK95 nariu Domininku Burba ir Lietuvos istorijos instituto XX a. istorijos skyriaus mokslo darbuotoju Mindaugu Pociumi.

Daugiau informacijos: Domininkas Burba, Mindaugas Pocius. Ar Lietuvoje įmanoma nepolitizuota istorija?

Mažosios politikos iškilimo aplinkybės

Kasparas Pocius – socialinis aktyvistas, žurnalo „Juodraštis“ ir portalo „anarchija.lt“ redakcinės kolegijos narys. Studijavo istoriją Vilniaus universitete, bet vėliau tradicines studijas išmainė į Laisvąjį universitetą, dalyvauja jo iniciatyvinėje grupėje. Dalyvavo daugelyje įvairių akcijų. Domėjimosi kryptys – socialinių judėjimų istorija, politika ir filosofija, grožinė literatūra, alternatyvūs švietimo modeliai. Yra išvertęs Noamo Chomsky knygą „Tikslai ir vizijos“, publikavęs straipsnių politinėmis, socialinėmis ir filosofinėmis temomis.

Užsiėmimas vyks spalio 1 dieną, ketvirtadienį, 18:00 val., „Satta“ klubas, Vilniaus g. 16 (kieme, greta „Lietuvos ryto“ redakcijos), Vilniuje.

Daugiau informacijos: Kasparas Pocius. Mažosios politikos iškilimo aplinkybės

[redaguoti] Dabartinė gyvūnų padėtis. Ar iš tiesų viskas yra taip, kaip atrodo? ir Psichodelinės eros atspindžiai: Amerikos pionieriai

Dabartinė gyvūnų padėtis. Ar iš tiesų viskas yra taip, kaip atrodo?

Per 2009-2010 mokslo metų rudens semestrą Laisvajame universitete (LUNI) bus surengtas kursas „Gyvūnų teisės: teorija ir praktika“. Kurso vadovai:

Ugnė Marija Andrijauskaitė - anarchistė, veganė, judėjimo už gyvūnų teises aktyvistė, iniciatyvinės grupės "Gerbk gyvūnų teises!" narė

Linas Didvalis - VDU studentas, gyvūnų teisių judėjimo aktyvistas, ekologijai bei žmogaus ir gyvūnų teisėms skirto blogo http://gyventisamoningai.lt/ bendraautorius.

Kursas susidės iš 4 užsiėmimų, kurie vyks kartą per mėnesį:

1. „Dabartinė gyvūnų padėtis. Ar iš tiesų viskas yra taip, kaip atrodo?“ (lektorė Ugnė Marija Andrijauskaitė)

2. „Gyvūnų teisių filosofija“ (lektorius Linas Didvalis)

3. „Mitybos įpročiai aplinkai“ (lektorė Ugnė Marija Andrijauskaitė)

4. „Veganiškas gyvenimo būdas“ (lektorius Linas Didvalis)

Psichodelinės eros atspindžiai: Amerikos pionieriai

Lukas Devita – publicistas, muzikuojantis piešėjas, ufologas, orientalistikos skaityklos darbuotojas. Rašo straipsnius ir esė muzikos, filosofijos, literatūros bei kultūros studijų temomis. Taip pat publikavo prozos, eilėraščių bei vaizdinių iliustracijų, pristatė originalių dainų soliniuose koncertuose bei projektuose su kitais muzikantais, dalyvavo eksperimentinės muzikos festivaliuose, įrašė instrumentinių elektroninių kūrinių albumų; vedė psichodelinio roko istorijos bei intuityvios muzikos vakarus. Prieš dešimtmetį kartu su Jonu Skendeliu inicijavo pirmąją lietuvišką paranormalių reiškinių bei NSO tyrimų interneto svetainę "San-taka/Astera".

Lektorius yra paruošęs laisvą dviejų dalių ankstyvosios psichodelinės muzikos ir kultūros (1966-1970) apžvalgą „PSICHODELINĖS EROS ATSPINDŽIAI“. Pirmasis užsiėmimas „Amerikos pionieriai“ įvyks rugsėjo 24-ąją, ketvirtadienį, 18:00 val., „Satta“ klube, Vilniaus g. 16 (kieme, greta „Lietuvos ryto“ redakcijos)

[redaguoti] Religijos gimimas. Religinis santykis su pasauliu. Pagal F. Nietzschę ir Kodėl mūsų ekonomika nėra ilgalaikė?

Religijos gimimas. Religinis santykis su pasauliu. Pagal F. Nietzschę

Rugsėjo 15 d., antradienį, 18.00 val., kviečiame į filosofinę diskusiją apie religiją – religijos gimimą ir religinį santykį su pasauliu. Diskusijos vedėjas – VU filosofijos fakulteto studentas, filosofinės radijo laidos „Įžvalgos“ autorius Timūras Saakovas.

Kodėl mūsų ekonomika nėra ilgalaikė?

Rugsėjo 17 d., ketvirtadienį, 18.00 val., kviečiame į susitikimą su ekologinės ekonomikos eksperte Indre Kleinaite. Diskutuosime apie pastaraisiais metais itin išpopuliarėjusią „darnios ekonomikos“ koncepciją, orientuotą į ekologiją, atsinaujinančius išteklius bei visapusišką visuomenės gerovę. Užsiėmimas vyks „KultFlux“ platformoje Neries krantinėje prie Mindaugo tilto.

Indrė Kleinaitė – ekonomistė, tarptautinės darnaus vystymosi specialistų asociacijos narė, nepriklausoma atsakingo verslo ekspertė, kuri 2009 metais buvo nominuota „Lietuvos Metų Moteris 2008“ rinkimuose Metų Iniciatyvos kategorijoje. Nuo 2003 m. ji bendradarbiauja su Lietuvos žiniasklaida šviečiant visuomenę darnaus vystymosi, atsakingo verslo, etiško vartojimo ir aplinkai draugiškesnio gyvenimo būdo temomis. Daugiausia jos straipsnių pasirodė politikos savaitraštyje „Atgimimas“, kuriuos kartu su kitų autorių straipsniais galite rasti internetinėje svetainėje http://www.gyva.lt/, skirtoje populiarinti aplinkai draugiškesnį gyvenimo būdą, socialiai atsakingą verslą ir darnų vystymąsi Lietuvoje.

[redaguoti] Kodėl Italijos šiaurėje gyvenama geriau nei pietuose: socialinio kapitalo reikšmė ir Kurti meną politiškai?

Kodėl Italijos šiaurėje gyvenama geriau nei pietuose: socialinio kapitalo reikšmė

Rugsėjo 8 d., antradienį, 18.00 val., kviečiame į susitikimą su socialinių mokslų daktare Angele Kėdaitiene, kuri šiuo metu tobulinasi Aarhuso verslo mokykloje. Ji kalbės apie socialinį kapitalą, t.y. apie visuomenės tinkliškumą ir jo reikšmę žmonių gerovei. Užsiėmimas vyks akademinei diskusijai gana neįprastoje vietoje – „KultFlux“ platformoje Neries krantinėje prie Mindaugo tilto.

Doc. Dr. Angelė Kėdaitienė, Aarhuso Universitetas, Danija, LR ŽŪM ES reikalų ir tarptautinių ryšių departamentas. Lektorė yra socialinių mokslų daktarė, docentė, baigusi Vilniaus universiteto ekonomikos fakultetą (1983 m.) ir University College Dublin, Politikos mokslų ir tarptautinių santykių mokyklą (2009), tobulinasi Aarhuso verslo mokyklos tarptautinio ekonomikos konsultavimo grupėje. Daktaro disertaciją apgynė Maskvos M. Lomonosovo universitete. Dirba pagrindinėse pareigose LR Žemės ūkio ministerijos, ES reikalų ir tarptautinių ryšių departamente.

Kurti meną politiškai?

Rugsėjo 10 d., ketvirtadienį, 18.00 val., kviečiame į susitikimą su politiškai angažuoto video meno kūrėja, nevyriausybinės medijų meno organizacijos „D Media“ direktore Joanne Richardson iš Rumunijos. Užsiėmimas vyks Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) skaitykloje, Vokiečių g. 2, Vilniuje.

Joanne Richardson yra teoretikė, politiškai angažuota video menininkė, nevyriausybinės medijų meno organizacijos „D Media“ direktorė, gyvenanti ir dirbanti Rumunijoje. Ji redaguoja aktyvistinio meno bei medijų teorijos internetinį žurnalą (http://subsol.c3.hu/), yra parašiusi esė apie eksperimentinį kiną, video aktyvizmą, taktines medijas, autorystės mitą ir leidybą be autorinių teisių (copyleft). Jos video darbai atspindi ilgalaikį domėjimąsi globalizacija, nacionalizmu ir postkomunizmu bei pasižymi kritine žiūra į dokumentų, istorijos ir atminties statusą.

[redaguoti] Visata, mokslas ir mes

Gegužės 21 d., ketvirtadienį, 18:00 val. Laisvajame universitete (LUNI) lankysis du bendraminčiai, besidomintys moksliniais dalykais apie Visatą. Artūras Liutostanskis ir Vytenis Čubrinskas kalbės apie apie linijinį mūsų erdvės ir laiko suvokimą, neigiamas dimensijas, atbulinį priežastingumą, tachionus, antimateriją. „Kai pradėjome gilintis į savo mintis ir į sistemą, kuri mus supa, supratome, kodėl anksčiau buvome tokie sukaustyti. Su mintimis, teorijomis ir naujomis žiniomis ateina laisvė, paprastumas ir tam tikras suvokimas, kad žmogus tikrai nėra toks svarbus šitoje sistemoje“, – teigia lektoriai. Remiantis filmu „Aftermath: zero population“ pakalbėsime, kokį pėdsaką žmogus iš tiesų palieka mūsų planetoje. Diskutuodami bandysime sujungti kvantine fiziką ir filosofiją bei priartėti prie logiškumo bei paprastumo prasmės ČIA ir DABAR. Susipažinkite su užsiėmimo anonsu: Artūras Liutostanskis, Vytenis Čubrinskas. Visata, mokslas ir mes

[redaguoti] 2009 05 11 laida

[redaguoti] Dėkitės (filosofijos) žinovais

Gegužės 7 d., ketvirtadienį, 18:00 val. Laisvasis universitetas (LUNI) kviečia pafilosofuoti į kavinę „Pas Erlicką“. Šia proga specialiai iš saulėtosios Nicos atvyksta mąstantis gamtos ir valymo darbų agentas Kęstutis Bacevičius, save vadinantis disidentu. Remdamasis Jimo Hankinsono veikalu „Bluff your way in Philosophy“, K. Bacevičius kalbės apie naują intelektualinį blefą – filosofinį „šlangavimą“ arba „bluffinimą“. Taigi bandysime visi kartu filosofiškai „pašlanguoti“ ir paspoksoti Dereko Jarmano filmo „Wittgensteinas“ (1993) ištraukas. Užsiėmimai vyks ne auditorijoje, o kavinėje, tad laukiame žmonių, kurie laisvai žiūri į filosofiją ir jos nefetišizuoja.

Susipažinkite su teorinėmis mintimis apie filosofinį „šlangavimą“: Disidentas Bacévyčia. Dėkitės (filosofijos) žinovais

[redaguoti] Visuomeninės organizacijos kaip alternatyva valdžios institucijoms

Balandžio 23 d., ketvirtadienį, 18:00 val. Laisvajame universitete (LUNI) Vilniuje svečiuosis Lietuvos žaliųjų judėjimo tarybos vicepirmininkė, Pilaitės bendruomenės pirmininkė Janina Gadliauskienė ir „Žaliosios Lietuvos“ redaktorius, Lietuvos žaliųjų judėjimo tarybos narys Andrejus Gaidamavičius. Janina Gadliauskienė papasakos apie bendruomenių veiklą ir jų tikslus, o Andrejus Gaidamavičius supažindins su Lietuvos žaliųjų judėjimu ir ekologinių organizacijų sprendžiamomis problemomis. Susitikimo metu bus parodytas 15 min. trukmės filmukas apie Kauno žaliųjų klubo veiklą.

[redaguoti] Audiovizualinė poezija – diskursas, kurio... nėra?

Balandžio 9 d., ketvirtadienį, 18:00 val. Laisvajame universitete (LUNI) Vilniuje svečiuosis dramaturgė ir poetė, tarptautinio audiovizualinės poezijos festivalio "tarp" įkūrėja Gabrielė Labanauskaitė. Ji kviečia į paskaitą-diskusiją, kurioje kalbėsimės apie audiovizualinės poezijos teorines paieškas ir praktiką. Susitikimo metu bus rodomi Bill Violos, Susanne Doppelt, "Orbitos", Caterinos Davinio, Virginijaus Malčiaus ir kt. menininkų audiovizualinės poezijos kūriniai. Susipažinkite su G. Labanauskaitės mintimis apie audiovizualinę poeziją: Gabrielė Labanauskaitė. Audiovizualinė poezija – diskursas, kurio... nėra?

Išgirsti ir pamatyti LUNI lektorės kuriamą audiovizualinę poeziją galite http://www.myspace.com/avaspo

[redaguoti] Posovietiniai vyriškumai, socialinis kentėjimas ir darbininkai vyrai šiuolaikinėje Lietuvoje

Balandžio 2 d., ketvirtadienį, 18:00 val. Laisvajame universitete (LUNI) Vilniuje kalbėsimės apie vyrų padėtį posovietinėje Lietuvoje. Į Laisvąjį universitetą atvyks Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojas, visuomenės tyrinėtojas Artūras Tereškinas. Jo pranešime analizuojamas socialinis darbininkų vyrų kentėjimas plačiame posovietinio vyriškumo kontekste. Lektorius teigia, kad ciniška posovietinė viešoji sfera neužtikrina skirtingų socialinių grupių teisių ir neatsiliepia į jų reikmes, o dominuojančio „sėkmingo“ vyriškumo modelio aplinkoje kasdienis vyrų kentėjimas dažnai susijęs su bejėgiškumo jausmu. Susipažinkite su A. Tereškino pranešimo gairėmis: "Posovietiniai vyriškumai, socialinis kentėjimas ir darbininkai vyrai šiuolaikinėje Lietuvoje"

[redaguoti] Hipis Rimas Burokas - legenda ar tiesiog žmogus

Kovo 26 d., ketvirtadienį, 18:00 val. Laisvajame universitete (LUNI) Vilniuje kalbėsimės apie legendinį tragiško likimo lietuvių poetą, hipį ir keliautoją Rimą Buroką. LUNI svečiuosis du jo draugai: poetas. antikvaras Edmondas Kelmickas ir laisvas menininkas Tomas Čepaitis. Be to, R. Buroko bičiulė Silvija (Burokienė) Kurienė parodys neseniai sukurtą filmuką „Tos kartos veidai". Pokalbių ir diskusijų tema "Hipis Rimas Burokas - legenda ar tiesiog žmogus" Visi kartu prisiminsime senus gerus hipių laikus ir bandysime atsakyti į retorinį klausimą "Kas yra Rimas Burokas dabartinei jaunajai kartai - savito gyvenimo būdo legenda ar tiesiog poetas ir žmogus?"

[redaguoti] Benjaminas Zavurskis. Dvasinė revoliucija Lietuvoje

Benjaminas Zavurskis - Lietuvos dvasinio atgimimo sąjūdžio iniciatorius. "Kodėl Jums būtina išgirsti B. Zavurskio pranešimą tema: "Dvasinė revoliucija Lietuvoje"? - klausia autorius ir atsako: "Mielieji, visų pirma todėl, kad sudalyvautumėte istoriniame įvykyje: būtent šiame LUNI susirinkime Benjaminas Zavurskis paskelbs dvasinės revoliucijos Lietuvoje pradžią - tapk gyvos istorijos tapsmo liudytoju, o gal net ir dalyviu.

Galite išsamiau susipažinti su lektoriaus mintimis: Dvasinė revoliucija Lietuvoje.

[redaguoti] Šiuolaikinė Kinija: socializmas, visuomenė, kasdienybė

Kovo 12 d., ketvirtadienį, 18:00 val. Laisvajame universitete (LUNI) Vilniuje svečiuosis vertėja Julija Sipailaitė, pusantrų metų studijavusi Nankino universitete, Kinijoje. Mūsų pokalbių ir diskusijų tema: Šiuolaikinė Kinija: socializmas, visuomenė, kasdienybė. Lektorė norėtų pasidalinti savo žiniomis ir įspūdžiais, sukauptais gyvenant KLR, bedraujant ir dirbant su vietiniais gyventojais bei vakariečiais. Ji klausia: „Ne kartą esu sakiusi, jog demokratija šiais laikais tėra dar vienas eksportuojamas prekės ženklas. Ar neverta Vakarams bent minutei stabtelti ir susimąstyti apie demokratijos nuvalkiojimą? Nejau manote, jog Lietuvoje yra demokratija?

[redaguoti] Nuosavybė – laisvės ribos

Mūsų pokalbių ir diskusijų tema: Nuosavybė – laisvės ribos. Nuosavybės neliečiamumas įtvirtintas Lietuvos konstitucijoje, bet ar visada jis gerbiamas? Ar galima neigti pagarbą nuosavybei kaip autoritetingą pasaulinę moralinę nuostatą? Kur slypi nepagarbos nuosavybei priežastys?

[redaguoti] Lukas Devita. Žmonijos amžius ir raida – alternatyvūs požiūriai

Start FM laida "LUNI valanda", kurioje apie žmonijos amžiaus nustatymo problemas kalbėjomės su Luku Devita.

[redaguoti] (Ne)diskriminacijos retorika: tarp vertybių ir manipuliacijų

Lektorė - Margarita Jankauskaitė, humanitarinių mokslų daktarė, Lygių galimybių plėtros centro projektų vadovė.

[redaguoti] Vikinomika - kaip masinis bendradarbiavimas keičia viską

Lektoriai - Tomas Girdzijauskas ir Justas Ingelevičius.

[redaguoti] Ankstesnių transliacijų įrašai

[redaguoti] Nuorodos