Laisvajame universitete diskutuosime apie darbo judėjimą, viešąsias erdves ir ergonomiką (pranešimas spaudai)

Iš Laisvasis universitetas.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Praeitą ketvirtadienį Laisvojo universiteto (LUNI) užsiėmimai surengti keliuose Lietuvos miestuose. Kuršėnuose diskutuota apie gyvybės formų modifikacijos problemas, Klaipėdoje kalbėta apie gyvenimo iliuziškumą, jo priežastis ir išsivadavimo perspektyvas, o vilniečiai LUNI studentai turėjo galimybę susipažinti su postmodernaus meno apraiška – audiovizualine poezija. Šią savaitę rengiamos Laisvojo universiteto paskaitos Panevėžyje, Vilniuje ir Alytuje

LUNI Panevėžyje balandžio 15 d., trečiadienį, svečiuosis kritinės minties instituto DEMOS atstovai – Andrius Bielskis, Linas Eriksonas, Tadas Leončikas ir Tomas Tomilinas. Per užsiėmimą bus kalbama apie jaunimo organizacijų situaciją Lietuvoje, jų bendradarbiavimo būdus ir tikslus, taip pat diskutuojama apie kelių, kaip viešųjų erdvių, situaciją mūsų šalyje. Bus pristatoma nauja saugaus eismo strategija, svarstoma bendros pilietinės jaunimo akcijos galimybė. LUNI studentai Panevėžyje ieškos atsakymų į klausimus, kaip kurti saugesnę aplinką, ginti viešąsias erdves ir socialines vertybes. Kaip gali nevyriausybinės organizacijos ir pilietinės iniciatyvos veikti ne pavieniui, bet, nepaisant savo smulkių skirtumų, jungtis ir kartu spręsti bendras problemas. Pasak pranešėjų, įvairiose Europos valstybėse tai seniai įtvirtinta praktika, kuri yra itin veiksminga.

Laisvajame universitete Vilniuje šį ketvirtadienį, balandžio 16 d., antrą kartą svečiuosis Naujosios Kairės 95 (NK95) judėjimo įkūrėjas, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto politinės teorijos profesorius Andrius Bielskis. Jis kalbės apie neseniai išleistą pirmąją originalią kairiosios minties knygą nepriklausomoje Lietuvoje – „Demokratija be darbo judėjimo?“. „Būtinybė kritiškai pažvelgti į Lietuvos socialinę realybę šiandien reikalauja kalbėti apie Lietuvos problemas ne tik mūsų atsilikimo nuo kapitalistinės „Vakarų“ liberalios demokratijos prasme. Toks diskursas šiandien tapo ne tik banalus, bet ir negalintis atspindėti socialinės tikrovės. Štai kodėl kritiškai pažvelgti į tai, kas vyksta Lietuvoje yra galima „vakarietiško“ kapitalizmo kritikos dėka“, – teigia A. Bielskis. Pasak lektoriaus, šiandien Lietuvoje procedūrinė demokratija jokiais būdais negarantuoja nei eilinių darbo žmonių teisių apsaugos, nei įgalina juos įtakoti ekonominių ir politinių sprendimų priėmimą ar juolab perskirstyti visuomenės kuriamą nacionalinį produktą. Visi kartu bandysime atsakyti, ar iš tikrųjų beveik dvidešimt metų vykdytos neoliberalios reformos atnešė laisvę, demokratiją ir gerovę Lietuvos visuomenei, svarstysime, ką reiškia rinkos fundamentalistų teiginiai, jog gerovės valstybė stabdo ekonominę plėtrą ir yra nesuderinama su ekonominiu efektyvumu. Paskaitos metu taip pat aiškinsimės, kodėl demokratinė santvarka neįsivaizduojama be stiprių profsąjungų, diskutuosime, kaip galėtų būti efektyviau ginamos dirbančiųjų teisės.

Šį penktadienį, balandžio 17 d., Laisvajame universitete Alytuje į diskusiją ir praktinę paskaitą kviečia šokėja ir ergonomikos specialistė Gita Strikytė. Užsiėmimo tema: „Mūsų kūnas – mūsų kasdienis rūbas“. Pranešėja teigia, jog kasdieniai įpročiai, nuolatos kartojami kūno gestai ar judesiai, įtakoti individualaus būdo bruožų, gali iškreipti natūralią sveiko žmogaus sandarą. Šie įpročiai – smulkmenos, į kurias dažnai nekreipiame dėmesio, tačiau tai stipriai įtakoja visą kūno veiklą ir atsipalaidavimo procesą. Kaip paruošti savo kūną kasdienai? Kas yra ergonominis judėjimas? Kaip atsipalaiduoti ir pailsėti? Į šiuos klausimus alytiškiams LUNI studentams atsakyti padės lektorė G. Sriktytė. Paskaitos metu studentai turės galimybę įgyti ir praktinių žinių, t.y. išmokti atsipalaiduoti padedančio masažo paslapčių. Todėl lektorė kviečia studentus į užsiėmimą atsinešti kilimėlį, kad būtų nešalta gulėti ant grindų, ir, jei įmanoma, draugę(ą).

LUNI Panevėžys: balandžio 15 d., trečiadienį, 16 val. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekos konferencijų salėje, Respublikos g. 14, vyks diskusija apie jaunimo organizacijas ir saugias viešąsias erdves.

LUNI Vilnius: balandžio 16 d., ketvirtadienį, 18 val. Vilniaus universiteto centrinėje bibliotekoje, Universiteto g. 3, B3 auditorijoje kalbėsime apie darbo judėjimo svarbą demokratijai.

LUNI Alytus: balandžio 17 d., penktadienį, 19 val. Alytaus dailės mokykloje, S. Dariaus ir S. Girėno g. 25, vyks praktinė paskaita, kurios metu studentai mokysis masažo subtilybių, padedančių atsipalaiduoti ir pailsėti.

Į Laisvąjį universitetą ateina žmonės, norintys pasidalyti savo patirtimi, žiniomis, idėjomis, padiskutuoti apie rūpimus dalykus. Keiskime mokymosi motyvacijos bei tarpusavio bendravimo normas, kurkime gyvas viešąsias diskusijų erdves ir drįskime pasipriešinti suskaldytos, susvetimėjusios, abejingos visuomenės modeliui. Į Laisvojo universiteto užsiėmimus įėjimas laisvas.

Daugiau informacijos apie buvusias ir būsimas LUNI paskaitas įvairiuose Lietuvos miestuose galite rasti svetainėje www.luni.lt. Čia taip pat galite pasiklausyti radijo laidos „LUNI valanda“ įrašų.

LUNI iniciatyvinė grupė

2009 04 14


Komentarai

Vardas (būtina įrašyti):

Jūsų interneto svetainė (nebūtina):

Komentaras:

Aptarimas:Laisvajame universitete diskutuosime apie darbo judėjimą, viešąsias erdves ir ergonomiką (pranešimas spaudai)